S&P провокира различни реакции в Европа

14.01.2012 | 15:06
по статията работи: Елица Елефтерова
Понижената оценка предизвика различни реакции - от опити да се успокоят финансовите среди, че се е случило нещо очаквано, до рязка критика
S&P провокира различни реакции в Европа
Снимка: Sxc.hu

Информацията е обновена към 16.00 часа

След като кредитната агенция Standard & Poor's (S&P) понижи с една степен кредитния рейтинг на Франция и Австрия, както и на още 7 държави от еврозоната, се появиха
различни реакции - от опити да се успокоят финансовите среди, че се е случило нещо очаквано, до рязка критика.

Еврокомисарят по икономическите въприси Оли Рен изрази съжаление за това "нелогично" решение, което не случайно е взето точно в настоящия момент, когато еврозоната предприема решителни мерки за преодоляване на кризата, съобщава БНТ.

Подобно на Оли Рен и еврокомисарят по вътрешния пазар и услугите Мишел Барние заяви, че е "изненадан" от момента, който рейтинговата агенция Standard & Poor's ( S&P ) е избрала, за да понижи кредитния рейтинг на девет страни от еврозоната, предаде Франс прес, цитирана от БНР. 

"Изненадан съм от момента, избран от агенция Standard & Poor's, както и като цяло от нейната оценка, която не отчита скорошния напредък”. Това е посочил Барние в изявление, изпратено до Франс прес.

Правителствата на държавите-членки и институциите на Европейския съюз работят, за да заздравят бюджетната дисциплина, подчертал Барние ден, след като кредитната агенция понижи рейтингите на Франция и Австрия от най-високия възможен "ААА". 

От S&P заявиха, че още преди срещата на върха на ЕС от 9 декември са предупредили за възможен подобен развой. "Според нас инициативите, предприети от европейските политици през последните месеци, може би са недостатъчни за справяне със стреса върху системата на Еврозоната", се казва в съобщение, публикувано на сайта на агенцията.

Пред офисите на "Стандард енд Пуърс" в Париж се състоя малочислена демонстрация. На държавно ниво Франция се опита да запази хладнокръвие и писа в графата на очакваните събития, понижаването на идеалния си рейтинг от "ААА" на "АА +".

Евалд Новотни, управител на Централната банка на Австрия беше доста по рязък в коментара си. Той заяви, че S&P "cа по-агресивни”. "Трябва да отбележа, че те са и по-политически. Разбира се, че това е политическо действие, когато цяла Европа с един замах получава понижение или най-малкото "негативна перспектива", коментира Новотни.

Взето в петък (13 януари), това решение има последици, излизащи извън рамките на отделните държави. В дъното е простата аритметика - колкото по-нисък рейтинг имаш, толкова по-скъпи са кредитите, които ти се дават на пазара, в случая - финансовия пазар.

Смъкването надолу на Франция, която заедно с Германия е в центъра на усилията за стабилизиране на еврозоната, може да рефлектира в две посоки. От една страна Париж може да се окаже в неравностойно положение, спрямо Берлин. Върху Германия може да се стовари допълнителна тежест.

По-важно е, обаче, как ще се отрази това върху Европейския стабилизационен фонд като цяло. Въпреки че той е още в началото си, кредитите и за него може да поскъпнат.

Пред Европа има "дълъг път", преди да възстанови доверието на инвеститорите. Това заяви германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от Франс прес. "Решението потвърждава убеждението ми, че ние в Европа все още имаме да извървим дълъг път преди доверието на инвеститорите да бъде отново възстановено. Но също така е явно, че ние следваме този път непоколебимо", е заявила Меркел.

Германският финансов министър Волфганг Шойбле обаче остава оптимист за изхода от ситуацията. "Мисля, че всички сме близко свързани и по тази причина ние не сме безразлични. През последните дни Франция получи различни оценки от различни агенции. Франция върви по правилния път”, каза Волфганг Шойбле.
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...