Най-големият произовдител на софтуер в света - германската SAP, e отворена за сделки по придобивания с по-малки партньори, предаде Ройтерс, цитирайки интервю на изпълнителния директор на дружеството Хенинг Кагерман пред местния вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" (Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung).
SAP ще се оглежда за подходяща сделка, но само при условие че тя ще донесе положителни перспективи за развитието на дружеството на динамичния софтуерен пазар, казва още Кагерман.
Пред германския вестник шефът на дружеството се изказа и доста скептично относно развитието по сделката за придобиването на "ПийпълСофт" (PeopleSoft) от страна на "Оракъл" (Oracle) за 7.7 млрд. долара, които в момента се борят за одобрението на местните регулаторни власти. Кагерман заяви, че независимо от изхода на ситуацията това няма да се отрази на бъдещето на SAP. Дори при положителен развой на събитията, новата софтуерна компания ще бъде със значително по-малки мащаби от тези на германския лидер.
Притесненията са евентуално за бъдещето, но от SAP са категорични, че ще увеличат значително дистанцията от новосъздаденото дружество, на което тепърва ще му трябват доста време и средства за да се наложи на пазара.
Най-печелившата област за германското дружество са продажбите на софтуер в обществения сектор, който съставлява близо 10% от общите продажби на SAP, става ясно още от публикуваното интервю.
Новината от софтуерния гигант дойде няколко дни след като "Майкрософт" (Microsoft) обяви, че е водила преговори за сливане или закупуване със SAP, но сделката е пропаднала след провала на преговорите между двете компании през пролетта на 2004 г.
Според говорител на германското дружество обаче SAP няма намерение да подновява разговорите за създаване на най-голямото придобиване в сектора. Според Кагерман двата компютърни гиганта са обмисляли съвместна дейност от няколко години, но разговорите са се засилили през миналата година.
Въпреки това "Майкрософт" и SAP запазват споразумението си за интегриране на свои технологии при разработване на уебприложения, за да създадат по-евтини, по-бързи и по-удобни връзки между различни софтуерни приложения на двете компании, припомня още информационната агенция. /Дневник Online