Екологичното движение Slow Food обогати своя „Кивот на вкусовете" с кайсии от Армения. Те са хилядният участник в проекта на екологичната организация.
Идеята за създаването на кивота е от 1996 година. Целта е да се съхранят историята и традициите за отглеждане на различни растения и животни и производството на хранителни продукти. Оттогава всяка година организацията получава все повече молби за участие от хората, вдъхновени от движението Slow Food.
За наличието на кайсии в Армения разказват исторически извори отпреди три хиляди години. В природата има повече от дузина сорта на този плод, разказват арменските производители и посочват за пример един от тях - Shalakh. Плодът е голям, мек и пълен със сок, а тежината му е около 100 грама. Дръвчетата са традиционна култура в долината на Арарат край арменската столица Ереван.
На пазарите обаче този вид кайсии не са често срещани и опасенията на еколозите са, че те може и да изчезнат скоро.
Именно и опасността от забрава кара Slow Food да продължава със събирането на „Кивота на вкусовете". Целта на организацията е да напомни за традициите в дадените региони и да спаси биоразнообразието. Еколозите вече напомниха за различните видове ябълки - по света има хиляди сортове, но потребителите познават само няколко - основно тези, които имат атрактивни цветове, дълъг живот по рафтовете и са лесни за транспортиране. Усилията на организацията дадоха резултат в Италия и по пазарите в Пиемонт например вече могат да се открият позабравените сортове Grigia di Torriana, Buras, Runsè и Gamba Fina.
Движението Slow Food "тръгна" през 1986 година, като идеята за него е на италианеца Карло Петрини. Първоначално неговите намерения са да бъде даден отговор на „фаст фууд" културата и първите му прояви са били протест срещу отварянето на ресторант от веригата McDonald's до прочутите стъпала на площад „Испания" в Рим.
Днес обаче целите са различни - еколозите популяризират отглеждането на селскостопански култури и животински видове, характерни за даден регион, както и местните екосистеми. Освен „Кивота на вкусовете" има и още няколко инициативи, които защитават местното биоразнообразие. Организацията изготвя каталози на кулинарните традиции, публикува традиционни рецепти за различни региони и подкрепя усилията за развитието на местни култури. Така еколозите се надяват да спрат отглеждането единствено на растения, подходящи за транспортиране и дълго стоене по рафтовете на магазините, които все повече завладяват пазара.