„В момента много от язовирите са пълни с много вода и ще продължават да се пълнят. Тази вода трябва да се отработи, за да не предизвика наводнения. Това не дава друга алтернатива, освен да се ограничи производството от други източници – атомна енергия, енергия от въглища и енергия от възобновяеми енергийни източници”. Това заяви пред агенция „Фокус“ Божан Стоянов, заместник-министър с ресор Енергетика в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
„От съображения за сигурност на системата, колегите от Централно диспечерско управление, са взели решение за намаляване на произведеното количество енергия от атомната централа. Решение, което са взимали много пъти по това време на годината. Не говорим за нищо необичайно, за нищо аварийно. Това е решение, технически ход, който се извършва в момента.“, допълни Стоянов.
„За сметка на енергията от АЕЦ, в момента имаме практически безплатна енергия от водните централи. Поддържа се необходимият минимум от конвенционални централи, които работят на въглища, за да има т.нар. стабилност в електрическата система", каза още зам.-министърът.
Решенията за това – кои точно централи да бъдат спрени се взимат и на финансов принцип. Ако се наложи като крайна мярка, ще бъдат спирани и нови енергийни източници със слънце и вятър“, каза още Божан Стоянов.
Пети блок на АЕЦ „Козлодуй” има планиран годишен ремонт за презареждане и в момента Пети блок работи на т.нар. мощностен ефект или – на популярен език – работи по инерция. Презареждането трябва да започне след около две седмици.
„Не говорим за нищо непланирано и за нищо, което не се е случвало друг път по това време на годината. Алтернативна мярка е – намаляване мощността както на единия хилядник, така и на другия, с оглед на това – да се даде възможност да се отработи водната енергия, натрупана в язовирите. Това е задължително, за да се гарантира националната сигурност, и това е безплатна енергия“, обясни Божан Стоянов.
От Електроенергийният системен оператор (ЕСО) съобщиха, че във връзка с невъзможността за поддържане на баланса между производство и потребление в енергийната система от
3 април 2013 г. ЕСО налага ограничаване на производството на електрическа енергия на всички производители в страната, включително ФвЕЦ, ВяЕЦ, АЕЦ, топлофикационни и заводски централи с комбиниран
цикъл на производство.