Въвеждането на електронен носител за записване на данни с електронна идентификация в новоиздаваните лични карти е важно за бизнеса. Това се посочва в становище на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) относно отпадането на свързаните с това текстове от Законопроекта за електронната идентификация. Проектозаконът бе приет на първо гласуване в средата на януари месец.
Според работодателите мотивирането на този отказ с доводи като оскъпяване на цената на услугата е неотносимо, доколкото предимствата от подобна възможност са несравнимо по-значими. Те посочват, че новият вид лични документи могат да не бъдат издавани веднага, а постепенно, при изтичане на срока на валидност на настоящите карти на гражданите или при тяхно изрично заявление за това.
„Смятаме, че отпадането на гореспоменатите текстове бламира очакваното от бизнеса електронно управление. Електронният носител, инкорпориран в личната карта и съобразен с установения европейски стандарт, дава надеждна и приемлива гаранция за защита на данните на лицата, като при това им осигурява достъп до редица пестящи време и средства услуги, нещо, което безспорно е полезно както в личен план, така и за обществото като цяло“, се казва в становището на асоциацията.
Според бизнеса електронната идентификация в личните документи може да се използва и против корупция и изборни измами, а гаранция за нейната безопасност и удобство е фактът, че е възприета в останалите държави в Европейския съюз.
Законът за електронната идентификация е приоритетен за АИКБ, предвид значимостта и потребността му за създаване на правна възможност за ползването на достъпни, сигурни и евтини публични онлайн услуги, отчитат от организацията.