Представителите на национално представените работодателски организации поискаха вчера спешно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество по повод проектобюджета за 2013 година. Те заявиха, че нямат конкретна информация за намеренията на управляващите, а и са притеснени от оставащото малко време до крайния срок за внасяне на проектобюджета в парламента, припомня БНР.
Правителството трябва да определя минималната работна заплата само в бюжетната сфера, а в реалния сектор тя следва да бъде договаряна по браншове между социалните партньори. Това заяви тази сутрин в ефира на предаването "Преди всички" председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
Той допълни:
"Трябва да има договаряне на минималните заплати. Много е различна ситуацията в металургията и текстила, например. На едното място може да е и 500-600, на другото 310 е много. Бизнесът от десет години настоява да се намали рязко броят на платежните документи, с които се плащат осигуровки, но ако това стане по начина, по който е замислено, могат да се получат големи разминавания в счетоводствата".
Наближава времето за внасяне на бюджета, а научаваме от медиите за някои предложения. Притесняваме се че нашите прогнози, които бяха по-песимистични от официалните, са на път да се сбъднат, каза още Велев.
Минималната работна заплата става 310 лева от следващата година. Това заяви в началото на месеца министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов в интервю за БНР. Сегашният размер на този показател ще бъде увеличен с 20 лв.