Бизнес и синдикати да започнат да договарят минимални заплати във всички икономически дейности от 2018 година. Това предлагат от Асоциацията на индустриалния капитал. Така ще се избегне административното определяне от страна на държавата на тази величина, и ще има по голяма справедливост - коментира пред "Хоризонт" Ивелин Желязков от бизнес организацията.
Настоящата работна минимална заплата е много завишена. Трябва да се държи сметка за статистиките. С актове не могат да се правят доходи. Доходите се правят с труд. Просто в едни дейности се изкарват много повече средства, отколкото в други, и то е логично.
Океи в Националния тристранен съвет ще бъде консултиран новият по висок размер на минималната заплата за тази година. От Асоциацията твърдят, че след увеличението с 40 лева, в една трета от предприятията минималната заплата вече ще е колкото средната. Туризмът и шивашката промишленост са най-потърпевши. 10 процента от заетите в частния сектор получават минимална заплата. След нейното увеличение, реалният им доход ще нарастне с 30 лева месечно.
Въпреки, че от 1- ви януари минималната заплата е 460 лева, чак в петък правителството ще консултира това свое решение с бизнеса и синдикатите. Случаят не е прецедент от страна на държавата в годините назад. И синдикати, и бизнес са печелили дела във Върховния административен съд, защото постановлението с което обикновено правителството вдига тази заплата не е консултирано в Националния тристранен съвет. Сега обаче държавата ще изпревари съдебните искове, за което се бяха заканили работодателите. Те не променят позицията си, че скокът от 420 на 460 лева е непосилен за много браншове и продължават да настояват държавата да спре да се меси в определянето на минималното възнаграждение.