Българските затворниците във Враца са първите, които се облагодетелстваха от европейските норми, като получиха истински тоалетни в замяна на досегашните кофи.
Стените са наскоро боядисани, тоалетна с плочки има на всеки две килии. Цялата тази "луксозна" атмосфера, според пазачите, се дължи на упорството на директора на 100-годишния затвор да получи държавни субсидии. "Преустройство от такъв порядък, за 800 хиляди евро, не се е правило от четвърт век" в български затвор, цитира АФП думите на комисаря Емил Маджаров, зам.-директор на българските заведения за лишаване от свобода, обхванати от тежки проблеми с пренаселването.
Условията в 12-те български затвора са "вероятно най-лошите" в целия ЕС, потвърждава Петър Василев, директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието. От 80 години не е строено нова сграда с тази цел. Средно всеки от 9000 български затворници разполага с 2,75 кв.м, докато европейската норма е за 6 кв.м. Законите налагат едва от скоро минимум от 4 кв. м на затворник, а дори това ще влезе в сила едва през 2020 г., посочва БГНЕС.
Във Враца затворниците са по четирима в килия с легла едно върху друго. Не можем да се наричаме част от европейското семейство с затвори, където през нощта се използват кофи вместо тоалетни и където условията на живот застрашават физическото и психическото здраве на затворниците, цитират се думите на Василев.
От 2008 г. българските затвори си сътрудничат с британските. Експерти от двете страни се борят с токсикоманията зад решетките, където борят на зависимите се е утроил за три години. Само 25 до 30% от затворниците работят или учат поради икономическата криза, за да намалят присъдите си, докато по време на комунистическия режим те са достигали 95%. Според Хелзинския комитет - неправителствена организация, наблюдаваща затворите в Европа, условията у нас остават "нечовешки и унизителни", особено по време на предварителното задържане, където задържаните може с месеци да не излязат на чист въздух.