Коли "летят" по булевардите, а там отдолу, където продължава работата по разширяването на метрото, изниква древен римски град, се казва в кореспонденция на агенция "Франс прес" (АФП), цитирана от БГНЕС.
Археолозите разкриха в сърцето на София, малко по-малко добре запазени участъци от калдъръмени римски улици, обществена баня, руините на къща, собственост на сановник, както и стена от ранна християнска базилика. Всички те датират от ІV век.
Ако всичко върви добре, руините ще бъдат превърнати в голям подземен музей, който ще отвори врати за посетители в края на 2012 г.
Ръководителят на разкопките Марио Иванов се надява те да приключат до месец и половина, след което да бъдат консервирани и впоследствие да бъде открит комплекса през есента на 2012 г.
Римските руини носят приходи от години. Сред тях са напълно запазената Ротонда и останките на римския дворец в двора на президентството. Двете контрастират със своята архитектура и в същото време са едни от най-атрактивните туристически обекти, пише още медията.
Последните разкопки по същество са продължение на предходните и разкриват все повече и повече от Улпия Сердика. Древният римски град, който е бил важен кръстопътен център между Европа и Азия от хиляди години, се намира точно под триъгълника от правителствени сгради, разположени в центъра на съвременна София.
Разкопките започнаха през миналата година, след като стартира работата по изграждането на новата линия на метрото. Тя ще включва голяма станция, точно под стария град. Плановете за метрото е трябвало да бъдат променяни четири пъти, докато археолозите са откривали нови съкровища. Но явно промените си струват. Археологическият проект е финансиран с 16 милиона лева по регионална програма за развитие на Европейския съюз, пояснява още АФП.