Австрия е против вдигане на вноските в евробюджета, иска орязване на програми за Източна Европа

05.02.2018 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Австрия иска ЕС "да проявява повече пестеливост по отношение на парите на данъкоплатците" и "да преразгледа" различните си програми, за да прави икономии, тъй като средствата му ще намалеят след Брекзит, посочва австрийският канцлер
Австрия е против вдигане на вноските в евробюджета, иска орязване на програми за Източна Европа
Снимка: БГНЕС

Австрийският канцлер Себастиан Курц се обяви против увеличаване на вноските на страните членки в бюджета на Европейския съюз след излизането на Великобритания от общността. Той настоя за орязване на някои програми, най-вече плащания за страни от Източна Европа. Курц, чиято страна ще поеме председателството на ЕС през юли след България, заявява това в интервю в днешния брой на в. "Стандард", цитирано от "Франс прес".

Австрия иска ЕС "да проявява повече пестеливост по отношение на парите на данъкоплатците" и "да преразгледа" различните си програми, за да прави икономии, тъй като средствата му ще намалеят след Брекзит, посочва австрийският канцлер.

"Алтернативата е да се искат по-големи финансови вноски. Но това не е моят избор", обяснява Курц. В преговорите за бюджета след 2020 година той възнамерява "твърдо да представлява" лагера на нетните вносители заедно с холандския премиер Марк Рюте.

"В момента се превеждат много пари на Източна Европа... Въпросът отчасти е дали парите са насочени към правилното място", допълва Себастиан Курц.

Запитан дали Полша и Унгария, които са сред нетните получатели на европейски фондове, трябва да очакват намаляване на плащанията, канцлерът признава, че по тази тема "има силно разминаване на гледната точка" с унгарския премиер Виктор Орбан. Наскоро Курц прие във Виена своя унгарски колега и съсед, изразявайки близки виждания с него по множество въпроси, включително твърда миграционна политика на контрол по външните граници на ЕС.

Сред другите европейски програми, които според него трябва да бъдат преразгледани, той посочва "стотиците милиони" евро, предвидени от ЕС за сближаване с Турция.

Според Европейската комисия излизането на Великобритания, която е нетен вносител в бюджета на ЕС, ще предизвика финансова дупка от 12 до 13 милиарда евро годишно.

В петък "Ройтерс" съобщи, че България и още седем държави членки са се съгласили да увеличат вноските си в многогодишния бюджет на съюза до 1.1% след излизането на Великобритания през 2019 г. Малко по-късно българското Министерство на финансите отрече страната да се е съгласявала с по-голяма вноска. От ведомството посочиха, че първото предложение на комисията за бюджет на ЕС за следващия програмен период се очаква да бъде представено през май тази година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...