Пет сдружения на превозвачите в България изпратиха писмо до председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, в което твърдят, че не са били канени на четирите кръгли маси за обсъждане на законопроекта за създаване на Автомобилна камара. Предложението е на управляващата партия и коалиционния ѝ партньор "Обединени патриоти", като и "Воля" го подкрепя.
Проектът предвижда Автомобилната камара да "издава, спира и отнема лиценз за упражняване на професията автомобилен превозвач", ако министърът на транспорта упълномощи председателя на камарата за това. Всички, извършващи превозваческа дейност, ще трябва да станат задължително членове на камарата. Освен лиценз за пътници и товари на територията на страната камарата ще издава и лицензите за международен превоз в "общността", които в момента се издават от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация".
Това предизвика недоволството на автобусните превозвачи. Миналата седмица над 2 хил. автобуса за вътрешноградски, междуселищни и републикански пътнически превози спряха работа за час и половина, за да изразят недоволството си срещу създаването на Българска автомобилна камара. Според превозвачите проектозаконът е лобистки и създава условия за корупция.
Под отвореното писмо до Цветанов са се подписали Браншови съюз за стопанска инициатива в транспорта, Национално сдружение на автобусните превозвачи в България, Национална сдружение на автобусните превозвачи, Национален съюз на превозвачите и Корпорация на автомобилните превозвачи.
"Истината е, че никое от сдруженията в пътническия транспорт никога не е било канено на такива обсъждания. Избирателно са канени отделни фирми, които не са присъствали с браншови представителни функции, а в лично качество. Въпреки това присъствалите колеги винаги и категорично са заявявали, че пътническият транспортен сектор непреклонно желае да бъде суверенен. Беше заявено, че проектозаконът е бил обсъждан в КРИБ, което, ако е вярно, то това се е случвало в отсъствието на пътническите оператори и сдружения, членуващи в КРИБ", пише в писмото.
Организациите все пак изразиха оптимизъм, че управляващите ще се вслушат в исканията им. За това съдели по поканата за среща, която Цветанов им пратил. От автобусния бранш уточниха, че протестите им не са политизирани, каквото било и твърдението на Цветанов.
Браншовите организации настояват срещата им с Цветанов да бъде открита за медиите и да е изцяло свързана с проблемите на автобусния бранш, а не с тези на товарните превозвачи.