Агенциите за приватизация и следприватизационен контрол се сливат

18.02.2010 | 12:53
по статията работи:
Новата агенция ще бъде на подчинение на МС и ще се управлява от Надзорен и Изпълнителен съвет
Агенциите за приватизация и следприватизационен контрол се сливат

Агенцията за приватизация (АП) и Агенцията за следприватизационен контрол (АСК) ще се обединят, реши парламентът, като прие на второ четене промените в Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК).

Промените в закона предвиждат новосформираната Агенция за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) да бъде единен орган за провеждане на политиката по раздържавяването на държавната собственост. Имоти - частна държавна собственост, както и дъщерни на държавните дружества и обособени части от тях, ще се продават от новата агенция по нормативно установен ред чрез търгове и конкурси по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

Предложените изменения и допълнения на ЗПСК имат за цел създаването на унифицирана нормативна уредба за продажба на държавната собственост от единна агенция, съобщава пресцентърът на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). Това ще осигури прозрачност на процеса, което се очаква да бъде предпоставка както за привличане на сериозен инвеститорски интерес, така и за защита на държавния интерес чрез минимизиране на корупционните практики.

Предвиден е едномесечен срок, в който дружествата с повече от 50 на сто държавно участие в капитала, както и тези, включени в "забранителния списък", да представят в новата агенция подробна информация относно обособените си части и участията си в други търговски дружества. Такава информация за имотите частна държавна собственост ще бъде предоставена на агенцията от областните управители в тримесечен срок. В компетенциите на областните управители остават раздържавяването на ателиета, апартаменти и гаражи, както и продажбата на имоти на инвеститори по реда на Закона за насърчаване на инвестициите.

Промените в ЗПСК целят също и гарантиране на събираемостта на вземанията. Новосформираната агенция ще може да иска от съответния компетентен съд обезпечаване на бъдещ или вече предявен иск. Обезпечителната мярка ще може да се налага не само срещу имуществото на длъжника, а и срещу придобитото в резултат на приватизационната сделка имущество. Това означава, че обезпечението ще може да бъде насочено срещу имоти, акции, сметки и др. на самото приватизирано дружество.

Новата мегаагенция ще бъде на подчинение на Министерския съвет и ще се управлява от Надзорен и Изпълнителен съвет. Изпълнителният съвет, който ще се състои от трима души, ще се назначава от Министерския съвет. Надзорният съвет ще се състои от 7 души, които ще се избират от Народното събарание. Ако Надзорният съвет не се произнесе в 15-дневен срок по внесена за разглеждане приватизационна сделка, тя ще се смята за одобрена, решиха депутатите, съобщи БГНЕС, позовавайки се на информация на БНР. Народното събрание трябва да избере надзорния съвет на АПСК в едномесечен срок от влизането на законовите промени в сила.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....