Приходите на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол за първото полугодие на миналата година са в размер на 2,352 млн. лв. Разходите са 1,784 млн. лв., което означава, че то е на плюс само с 567 хил. лв. Това става ясно от доклад за дейността на агенцията, внесен в парламентарната комисия по икономическа политика.
За първите 6 месеца на миналата година агенцията е обявила за продажба 22 обекта, но до сделки се е стигнало по само три от тях.
Продадени са 2,478% от капитала на „Екарисаж-Пловдив” срещу компенсаторки. Изтъргуван е и парцел от 12,1 дка в курорта Слънчев бряг-запад заедно със сгради от перално стопанство за 1,2 млн. лв. Пласиран е и поземлен имот от 2,7 дка в Южна промишлена зона на Бургас за 132 000 лв.
От неустойки или вноски по сделки с разсрочено плащане в бюджета на агенцията са влезли 1 млн. лв. От данните в документа става ясно, че се подготвят още 56 сделки. Приоритетни сред тях са раздържавяването на Българската фондова борса, Централния депозитар, части от капитала на „Международен панаир - Пловдив”, „Аудиовидео Орфей” и почивната база на Министерския съвет в Св. св. Константин и Елена.
Процедурата по приватизация на фондовата борса започна в края на 2013 г., като за продажба са предложени 50,05% от капитала на дружеството. Решението за избор на изпълнител - консорциум „Камбуров-Юропиън Програм Адвайзъри-Мейн Кепитъл”, обаче се обжалва.
Срещу раздържавяването на 49,63% от „Международен панаир - Пловдив” през януари миналата година възрази икономическото министерство, информира в. „Труд“. Мотивите са, че дружеството е с влошено финансово състояние и продажбата на държавното участие няма да генерира очакваните приходи.
От отчета на агенцията става ясно, че се очаква Министерският съвет да отмени и решението си за приватизацията на почивната база в Св. св. Константин и Елена, взето през 2012 г., защото правосъдното министерство предлага базата да бъде предоставена на прокуратурата.