Агенцията по храните може да се превърне в обикновена бюрократична структура, предупредиха вчера от коалиция „България, свободна от ГМО". В този вид законът за агенцията по безопасност на храните, който предстои да бъде гласуван в парламента на второ четене, няма да защити интереса на гражданите, подчерта Илия Цонев от Съюза на българските пчелари и член на коалицията. Не е ясно каква част от химическите съставки в храните нашите лаборатории могат да изследват - не само да ги установяват, но и да определят нивото на съдържанието им, допълни той. Лабораторията за изследване на Генно модифицирани култури все още няма акредитация.
Предвижда се новият орган да има един директор и трима заместници, които ще се назначават от премиера. В европейската структура почти 30% от УС са представители на гражданското общество. Там повечето хора са специалисти, а тук се следва чисто административният подход, посочи Цонев.
С аргумента, че специализираните закони уреждат тези въпроси, не са посочени изисквания за прозрачност на работата й. Става дума за 3000 души, които ще работят в нея - това е още администрация, която ще струва 4 млн. лева годишно, каза Цонев. Затова, от коалицията настояват тези предложения да бъдат обсъдени, а законът - променен, съобщи в. "Класа".
В същото време от март 2010 г., когато беше приет Законът за храните, все още няма наредба за етикетирането на продукти, съдържащи ГМО. От МЗХ не отговориха на „Класа" на какъв етап е наредбата и кога ще бъде готова.