Администрацията на Тръмп отказва да признае Китай за пазарна икономика

01.12.2017 | 13:00
по статията работи: econ.bg
В средата на ноември САЩ са изпратили решението си до централата на Световната търговска организация в Женева, а в четвъртък то е публикувано официално.
Администрацията на Тръмп отказва да признае Китай за пазарна икономика
Снимка: БГНЕС

Администрацията на президента Доналд Тръмп официално е отклонила искането на Китай за признаването й като пазарна икономика според правилата на международната търговия.

В средата на ноември САЩ са изпратили решението си до централата на Световната търговска организация в Женева, а в четвъртък то е публикувано официално.

Както писа в. Уолстрийт джърнъл", това действие на Белия дом може да засили напрежението в американско-китайските отношения и ще има бъдещи последствия за Китай.

Търговските партньори на държава, която не се признава за пазарна икономика имат по-широки права за налагане на по-високи мита за внос на стоки от тази държава, тъй като се смята, че държавната намеса в икономиката създава несправедливи предимства за производителите. 

Според икономисти, отказът на ЕС и САЩ да признаят Китай за пазарна икономика ще струва на китайските компании милиарди долари приходи от експорт, тъй като в редица случаи вносните мита за стоките от Китай надхвърлят 100%. 

Китай, през декември миналата година напомни, че условията за влизане в СТО (Световната търговска организация) през 2001 г. са предполагали автоматично признаване на статут на пазарна икономика към 15-та година от присъединяването към организацията. САЩ, Европа и други участващи в СТО държави отхвърлят тази атака, отбелязвайки, че даването на такъв статут би поставило в зависимост либерализацията на пазара, която Пекин засега не е завършила.

В резултат Китай внесе официални жалби срещу САЩ и ЕС в търговския сът към СТО с искане за признаване на икономиката й за пазарна. Делото срещу САК засега е на ранен етап, но скоро се очаква изслушване по жалбата по отношение на ЕС. 

Изданието стига до извода, че позицията на ЕС и САЩ, както и на други развити страни по отношение на външната търговия на Китай са съгласувани, като източници от дипломатическите среди в известна степен потвърждават това предположение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...