Академиците и член-кореспондентите на Българската академия на науките започват да отделят по 25% от средствата, които получават като пожизнени възнаграждения. Това каза в интервю за БГНЕС чл.-кор.
Андон Косев, директор на Института по биофизика, съобщава БГНЕС.
Около 2000 лв. са средствата, които получават пожизнено академиците, а 650 лв. - член-кореспондентите. До края на следващата година най-висшите научни кадри на Академията ще събират пари, за да
задържат младите учени. Истината e, че младите кадри на БАН получават изключително ниски заплати.
"Младите хора ще ни напуснат. Утре няма да можем да компенсираме тази загуба за нас и за държавата", каза чл.кор. Косев. Във фонд, който условно наричат "фонд за спасяване на младите учени", един академик ще внася по 500 лв., а един чл.кор. по 162 лв.
Въпреки тежката ситуация и липсата на средства, реформата в БАН продължава, макар и парите, които държавата дава за наука да формират едва 70% от Фонд "Работна заплата".
Снощи само в рамките на час са събрани 150 подписа на граждани в подкрепа на академията. "За моя изненада независимо от негативната кампания срещу нас с меко неверни неща, включително от министър Игнатов, се оказа, че хората ни подкрепят", обясни Косев.
Всеки делничен ден пред БАН ще се събират подписи – от 12 до 13 часа на обед, и вечер от 18 до 19 часа. Един от учените, които събират подписи е чл.кор Косев. "Аз съм там, за да отговарям на тиражираните лъжи", каза Косев – учен, публикувал над 100 научни статии и то предимно в реномирани международни списания. Трудовете му са цитирани над 1000 пъти, от които над 800 от международни автори.