Ако има ръст през следващите две седмици, може да се наложи да се затегнат мерките по отношение на учебния процес. Това коментира министърът на образованието проф. Николай Денков след откриването на учебната година в Медицински университет- София. Той обясни, че вероятно ще се мине на ротационна форма на обучение.
Проф. Денков обясни, че от началото на учебната година има много леко увеличение на карантинираните учители, което е било очаквано. Той обясни, че сега има плато по отношение на новозаразените с коронавирусната инфекция. По думите му въпросното плато има леко увеличение спрямо 15 септември. „ Много е важно следващите две седмици как ще се развият нещата. Добрият вариант е това плато леко да се увеличи, но да се задържи, а лошият вариант е да тръгне рязко нагоре. Ако го задържим това плато, значи мерките работят добре и няма да ги променяме ако видим по-рязко нарастване, тогава ще се наложи да сложим някои допълнителни мерки. За момента няма причина да променяме мерките”, коментира проф. Денков. На „Монитор” той обясни, че тогава е се мине на ротационно обучение, там където са най-високи процентите на заболеваемост от COVID-19.”Това което ще следим е в определени райони и училища да не би процентите не се увеличават”, коментира образователният министър.
Проф. Денков посочи, че има 211 затворени паралелки, като в това число влизат и групи от детските градини. „ Това е малък процент в сравнение с общия брой паралелки в страната”, коментира още проф. Денков. От думите му стана ясно, че най-много от тях са във Видин и най-малко във Враца. Миналата седмица най-много са били в Търговище, защото там е бил и най-висок процентът на заболелите , след което този процент е спаднал, обясни министърът. По думите му спадът се виждал и в училищата.
„Бавно, но постепенно нараства борят на ваксинираните учители в момента с първа игла са малко над 35%, в края на юли те бяха 28%, после към 32%”, посочи още министърът .