Ако токът поевтинее, парното ще поскъпне

04.06.2013 | 11:15
по статията работи: Ралица Стоянова
За да се сключват индивидуални договори между потребителите и топлофикациите, трябва да се промени Законът за етажната собственост, каза шефът на ДКЕВР
Ако токът поевтинее, парното ще поскъпне

"Цената на електрическата енергия е по-висока отколкото трябва да бъде, но ако падне, трябва да се увеличи цената на парното. Независимо от формулите, такава е връзката". Това каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Евгения Харитонова, цитирана от агенция "Фокус". 

Тя посочи, че тези формули за изчисляване на цените се оформят от министерството. За да се сключват индивидуални договори между потребителите и топлофикациите, трябва да се промени Законът за етажната собственост. "Тези индивидуални договори малко или повече отиват и към този закон", каза още Евгения Харитонова.

Промяната на регулаторния период важи само за цената на електрическата енергия, но това не се отнася за другите енергийни източници, обясни шефът на регулатора. Харитонова добави, че регулаторът се опитва да промени модела на ценообразуване, защото сегашният не отразява драстичното изменение на регулирания пазар. 

„Това налага да се правят сметки за свободния пазар. Реално от 1 юни това, което е присъединено на средно напрежение, трябва да излезе на пазара. Търговците ще трябва да се конкурират с по-ниска енергия. Не виждам как крайните снабдители ще заплашат, образно казано, техния бизнес”, каза още Харитонова.

Според нея цената на фотоволтаиците ще продължи да пада. Цените на фотоволтаиците ще бъдат намалени от 1 юли. Това ще се отнася за цените в бъдеще, в следващия период. Предложението на ЕСО е в няколко района се дава възможност за изграждане на ВЕЦ-ове и биомаса, но за вятърни и слънчеви няма да има свободни мощности в цяла България. 

Относно становището на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за дискриминация при производителите на топлинна енергия, тя отбеляза, че това касае наредбата за топлоснабдяване, която се издава от Министерството на икономиката и енергетиката. „Всички говорим, че искаме свободен избор. Вярно е, че има някои услуги, които имат малко или повече монополен характер”, каза шефът на регулатора. 

КЗК откри проблеми в отчитането на парното. От комисията предлагат да се да се монтират допълнителни измервателни уреди и да се разреши демонтирането на радиатори. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...