Активите на суверенния фонд на Норвегия достигнаха рекордните 1 трлн. долара

12.09.2017 | 17:00
по статията работи: econ.bg
Създаден през 1998 г. за спестяване на част от приходите от петрол и газ, днес фондът се равнява на около 2.5 пъти годишния БВП на страната
Активите на суверенния фонд на Норвегия достигнаха рекордните 1 трлн. долара
Снимка: БГНЕС

Размерът на норвежкия суверенен фонд - най-големият в света, достигна във вторник за пръв път 1 трилион долара. Това стана само за няколко часа, а причината е, че възходът на глобалните фондови борси и поскъпващото евро увеличиха стойността на активите му. След това тя се върна на около 998 млрд. долара.

Създаден през 1998 г. за спестяване на част от приходите от петрол и газ, днес фондът се равнява на около 2.5 пъти годишния БВП на страната. Първоначалните прогнози бяха, че той ще достигне 1.3 пъти БВП на Норвегия някъде през 20-те години на ХХI век. Ръководството е поверено на отдел в централната банка и всички средства се влагат в задгранични акции, облигации и имоти в 77 държави. Почти две трети в момента са вложени в дялово участие - около 9000 компании, през които фондът контролира над 1.3% от всички глобални листвани акции. За сравнение - норвежците са 5.3 милиона (0.1% от населението на света) и във вторник на всеки един от тях се падаха по 190 000 долара от фонда.

Съгласно неотдавна ревизираните правила правителството може да използва в страната не повече от 3% от стойността на фонда, което в момента се равнява на 235 млрд. норвежки крони (малко над 25 млрд. евро). В бюджета за 2017г. са предвидени 221 млрд. крони (23.6 млрд. евро), или 2.8% от стойността на фонда.

Подобни суми, които са на разположение за публични разходи, притесняват централната банка. През февруари управителят предупреди, че така Норвегия става прекалено зависима от несигурен източник на приходи. "Независимо кой ще бъде на власт, предизвикателството ще бъде да използваме по-малко петролни приходи", каза Урик Брус, старши анализатор в Nordea Markets.

Два основни въпроса подлежат на промяна. Първият е пълното отделяне на ръководството на фонда от централната банка. Вторият е дали да се позволи инвестиране в нови категории активи, включително нелиствани акции и частни инфраструктурни проекти. "Ясната позиция на банката е, че ще получим по-голяма възвращаемост и по-нисък риск, ако инвестираме в инфраструктура", каза през юли пред Reuters главният изпълнителен директор на фонда Ингве Слингстад.

През последните месеци се спори за това дали да се инвестира в летища, магистрали, мостове и ветропаркове. Финансовият министър Сив Йенсен от популистката Партия на прогреса два пъти отказа да внесе въпроса за обсъждане в парламента, позовавайки се на политически рискове. Това едва ли ще се промени и при новото правителство.

Норвежкият премиер Ерна Солберг и нейната дясноцентристка коалиция обявиха във вторник победата си в състоялите се ден по-рано парламентарни избори и казаха, че успехът им е резултат от работата им като сплотен екип, предаде ДПА.

"Получихме подкрепа за още четири години, защото свършихме това, което обещахме", каза Солберг в Осло, благодарейки на членовете на своята Консервативна партия и на гласоподавателите. Тя благодари и на по-малкия си коалиционен партньор в управлението - дясната популистка Партия на прогреса, както и на двете малки центристки партии, които подкрепят дясноцентристкото правителство.

Четирите партии получават по неокончателни резултати 89 места, което е по-малко от 96-те, които имаха в отиващия си 169-местен парламент. Преизбирането на Солберг ще е първото на премиер от Консервативната партия от 1985 г. и говори за популярността на премиера, наричана "норвежката Ангела Меркел".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...