Замразеният сега проект за строежа на нефтопровода от Бургас до Александруполис ще бъде актуализиран от България след 2-3 години. Това прогнозира проф. Нина Дюлгерова от Варненския свободен университет. Според нея тогава ще поискаме от нашите партньори в него - Русия и Гърция, по-изгодни условия за България, като например дялове в съоръженията в началото и края на тръбата, съобщи в. "Монитор".
"Разнообразяването на източниците за газовите доставки за България може да се постигне единствено с изграждането на трансевропейския тръбопровод "Набуко", каза още проф. Дюлгерова.
„Има и други възможности, но те са по-сложни и по-скъпи от техническа гледна точка - доставката на сгъстен природен газ от Близкия изток с танкери, което изисква изграждането на скъпи терминали в нашите портове. Реализацията на подобни проекти е малко вероятна, защото Турция едва ли би позволила преминаването през проливите на подобни опасни кораби", смята професорът.
„Друга възможност са газовите връзки със съседните страни - Гърция, Румъния и Турция, но в реализацията на тези проекти няма напредък", добави Дюлгерова. „Има вариант да се доставя азербайджански газ с кораби от грузински портове, но реализацията на тези идеи остава за далечното бъдеще", прогнозира тя.
Относно плановете за добив на шистов газ в страната тя каза, че това е опасно от екологична гледна точка и няма да ни помогне да придобием мечтаната енергийна независимост. Според проф. Дюлгерова залитането по възобновяемите енергийни източници също няма да ни помогне много. „Цената на тока от ВЕИ е много висока, а и соларните инсталации не са с висока ефективност", добави тя.