По време на търговията в сряда европейските фондови индекси се оцветиха в зелено благодарение на скок на банковите акции и на акциите на водещите германски компании за комунални услуги.
Новината, че голямата испанска банка Santander ще закупи закъсалата Banco Popular за едно евро, спасявайки я по този начин от фалит, допринесе за повишение на общия Stoxx Europe 600 Bank index с 1,13%.
Въпреки че акциите на Banco Santander се понижават с 1,91%, а търговията на акции на Banco Popular беше преустановена след вчерашен техен спад с 6,21%, останалият испански банков сектор се намира в подем, като акциите на Bankia нарастват с 4,35%, на CaixaBank - с 2,15% и на BBVA - с 1,89%. Повишения с между 2,0% и 3,8% регистрират и акциите на италианската банка BPER Banca, както и тези на френските Societe Generale и BNP Paribas. Акциите на немските кредитни институции Deutsche Bank и Commerzbank пък се повишават съответно с 1,5% и с 1,3%.
Повишение бележат и акциите на компаниите за комунални услуги благодарение на ръст на акциите на големите германски компании RWE и E.On, съответно с 4,72% и с 6,66%, след като най-висшият съд на Германия взе решение, че наложеният от правителството данък върху двете компании, свързан с поетапното извеждане на ядрените мощности в страната до 2020-а година, е незаконен и противоконституционен.
От 2011-а година насам E.On и RWE бяха принудени сами да финансират правителственото решение за поетапно спиране на ядрените мощности в страната и да покриват загубите на техните инвестиции в този бизнес, като до края на 2016-а година те преведоха на властите в Берлин общо около 4,6 млрд. евро. Решението на немският съд означава, че двете компании ще трябва да си получат обратно тези средства, като в същото време стана ясно, че те ще настояват сумите да бъдат олихвени преди да определят на по-късен етап как да ги използват.
Трябва да се има предвид, че през миналата година предприятията за комунални услуги и германското правителство постигнаха споразумение за финансиране на разходите за съхраняване на ядрени отпадъци, което изискваше от фирмите да платят около 24 млрд. евро в публичен фонд в замяна на прехвърлянето на отговорността за отпадъците към правителството. Наложеният от властите в Берлин данък върху ядреното гориво обаче беше оспорван и именно той беше определен днес от най-висшия немски съд като противоречащ на Конституцията на страната. Всичко това допринася за повишение на общия европейски индекс Stoxx Europe 600 с 0,5%, след като по време на търговията във вторник индексът се понижи с 0,7% до най-ниско ниво от близо три седмици насам.
Германският фондов индекс DAX обаче се повишава скромно с 0,26% отчасти в резултат на данни, показващи изненадващо рязко намаляване на индустриалните поръчки в Германия през април.
В същото време френският фондов индекс CAC40 нараства с 0,88% благодарение най-вече на поскъпващите акции на френските банки и на скок с над 2,5% на акциите на Vivendi след новина, че медийната групировка е сключила споразумение с компанията Groupe Bollor за изкупуване на притежаваните от нея 60% от акциите в рекламната компания Havas за 9,25 евро на една акция.
Борсата в Лондон пък се колебае между слаби печалби и загуби преди предстоящите в четвъртък предсрочни парламентарни избори във Великобритания.
В началото на днешната търговия индексът FTSE100 се повиши с около 0,2% благодарение на поскъпване на акциите на компаниите за жилищно строителство, след като водещата кредитна фирма Halifax отчете, че цените на жилища в Обединеното кралство са нараснали през трите месеца до края на май с 3,3% спрямо година по-рано. Акциите на Taylor Wimpey поскъпват с 1,56%, на Persimmon PLC - с 1,83% и на Barratt Development - с 0,63%.
В същото време обаче подновеното понижение на цените на петрола с малко под 1% се отразява негативно на акциите на петролните компании.
Последва париране на първоначалния растеж на индекса FTSE100 и той вече се търгува с предпазливо понижение от 0,08% като е на път да приключи за трети пореден път на червена територия от началото на седмицата.
Въпреки днешния подем на голяма част от европейските борси, инвеститорите остават в напрегнато очакване на очертаващия се “тройно критичен“ четвъртък, когато е редовното заседание на ЕЦБ, предсрочните избори във Великобритания и показанията пред Сената на САЩ на бившия шеф на ФБР Джеймс Комин във връзка с обвиненията за намеса на Русия в предизборната битка за Белия дом през есента на 2016 година.