Сериозни спадове се наблюдават в европейските пазари днес (29 юни) заради обявената банкова ваканция в Гърция и очаквания референдум на 5 юли. Вероятно тенденцията ще се запази, докато не се разреши гръцкият проблем.
Акциите на фондовите борси в Европа се свиха с най-висок темп от края на Световната финансова криза през 2011 г. За сметка на това пък еврото успя да запази стабилността си, спадайки само с 0,8%. В момента едно евро се оценява на 1,1075 щатски долара.
Междувременно европейските пазари започнаха подготовка за последствията от евентуален банкрут на Гърция, след като гръцкият министър-председател Алексис Ципрас шокиращо обяви референдум за решаването на бъдещето на южната ни съседка. Все по-големи изглеждат шансовете страната да изпадне в дефолт, след като правителството на Ципрас не успя да се договори с европейските кредитори.
За сметка на това, управляващата партия СИРИЗА реши да предостави решението за оставане в еврозоната в ръцете на гръцките граждани. С референдум на 5 юли, те ще трябва да решат дали да заменят еврото с драхми.
За почти всички европейски пазари е ясно, че Атина няма да успее да плати задълженията си на 30 юли, въпреки че от Международния валутен фонд (МВФ) обявиха миналата седмица, че се очаква гърците да заплатят дълга си от 1,5 милиарда евро навреме, споделят от Business Insider.
Гръцките пазари, както и банките, ще останат затворени през тази седмица. Предполага се, че няма да работят до деня на референдума, за да се предотврати пълното източване на банките в страната. Новините изостриха положението в южната ни съседка, карайки стотици хора да излезнат на километрични опашки пред финансовите институции в южната ни съседка.
От друга страна родни финансови експерти твърдят, че няма да има сериозни промени по отношение на курса на еврото в обменните бюра заради гръцката банкова ваканция. По думите на Димитър Шуйцов, който работи в една от водещите финансови къщи у нас, за потребителите, които обменят пари преди лятната си ваканция, по-скъпо ще се окаже купуването на други валути, например – долари.
“Това ще се отрази, само ако даден човек иска да обмени друга валута, спрямо еврото, например долари. Тъй като левът е фиксиран спрямо еврото. Тоест, курсът винаги е един и същ. Там няма как да се получи разминаване, каквото и да се случи с еврото”, коментира Шуйцов.
Експертът също прогнозира, че развоят на кризата в Гърция е очакван от инвеститорите, а и евентуалното излизане на страната от еврозоната няма да се отрази сериозно върху валутния съюз, допълват от БНР.