Акционерите на Световната банка одобриха "историческо" увеличение на кредитния капацитет на банката в събота, след като САЩ подкрепиха пакет от реформи, ограничаващ заемите и таксите за страни с по-високи доходи като Китай, предава БГНЕС.
Президентът на Световната банка Джим Йонг Ким заяви, че нито Китай, нито държавите със средни доходи са доволни от перспективата да плащат повече заради въвеждането на диференцираното ценообразуване на заемите, но са се съгласили заради общото увеличение на наличните средства. Споразумението, което също така ще увеличи акциите и правомощията за гласуване на страните с големи нововъзникващи пазари като Китай, е "огромен вот на доверие" в институцията и идва след три години трудни преговори.
"Не мога да кажа, че бюрократите от Групата на Световната банка скачат нагоре-надолу често или пък си "дават пет" и се прегръщат", каза все пак Ким пред малка група репортери и добави, че увеличението е наложително, тъй като дори и след края на световната финансова криза банката остава длъжна да предоставя финансиране за справяне с новата поредица предизвикателства, пред които са изправени бедните страни.
Увеличението предвижда и допълнителни 13 млрд. долара в капитал с внесени средства. От тях 7,5 млрд. долара ще отидат за основната институция, а останалите 5,5 млрд - за частното инвестиционно звено към банката - Международната финансова корпорация. Според Ким увеличението ще позволи на банката да увеличи кредитите до средно 100 млрд. долара годишно през 2030 г. в сравнение с 60 млрд. долара през 2017 г. и очакваните 80 млрд долара през 2018 г. Страните ще разполагат с петгодишен срок, в който да предоставят средствата. Въпреки това те ще могат да поискат и тригодишна отсрочка.
БГНЕС припомня, че последното увеличение в Световната банка настъпи през 2010 г. и добави 5 млрд. долара към капитала й, заедно с още 200 млн. долара за Международната финансова корпорация.