Световната банка подписа споразумение с албанското правителство в Тирана за заем в размер на 150 млн. долара. С отпуснатите средства ще се финансира проект за преструктуриране на енергийния сектор в Албания, който се намира на прага на фалита.
Представителката на Световната банка Елен Голщейн заяви, че реформите са единственият начин за Албания и че те трябва да се реализират независимо от високата им цена.
Изцяло зависим от ВЕЦ, енергийният сектор в Албания е затрупан с дългове поради кражби, ниски нива на събираемост на задълженията, корупция и скъп внос.
„Стремим се да превърнем енергетиката, претрупана с дългове, в един финансово стабилен сектор през 2018 г.“, заяви енергийният министър на страната.
Около 95 млн. долара от заема ще бъде използван за свързването с нови 300 000 потребители и за увеличаването на капацитета на трансформаторите в региона на столицата Тирана, където живеят около една трета от жителите на страната.
Друга част от средствата ще бъде използвана за доставката и поставянето на 2 600 км кабели за ниско и високо напрежение, както и за внедряване на модерна система за таксуване, която да покрие 50% от потребителите.
Едновременно с получаването на заем от Световната банка, албанското правителство и други партии ще осигурят над 125 млн. долара за инфраструктурни проекти до 2020 г., които да подпомогнат енергийния сектор, предаде "Ройтерс".
Преди дни албанското правителство си върна собствеността върху електроразпределителната компания КЕШ, 76% от която през 2009 г. бяха продадени на чешката компания ЧЕЗ. Така албанското правителство, което сега притежава изцяло ЕРП-то си, приключва процеса на спорове между двете страни