Алжир предлага у нас да се построи електроцентрала, произвеждаща ток от газ

08.12.2011 | 13:58
по статията работи: Елица Елефтерова
България може да стане енергиен хъб, заяви посланикът на Алжир Н. Пр. Ахмед Буташ пред Econ.bg
Алжир предлага у нас да се построи електроцентрала, произвеждаща ток от газ

България в момента преосмисля своята енергийна стратегия с цел да има геостратегическа роля в областта на енергетиката на Балканите. Това заяви в интервю за Econ.bg посланикът на Алжирската народна република Н. Пр. Ахмед Буташ. Според него в средносрочен план България може да стане енергиен хъб (разпределителен център) в региона.

Количествата газ, които се транзитират през България, могат да се увеличат, както и да достигнат до нови дестинации чрез проектите "Южен поток" и "Набуко", в които участваме. Цялата тази мрежа от газопроводи може да послужи за транзит и доставка на газ от Русия, Азербейджан, а също и от Алжир. Алжир е първи производител на втечнен газ в Африка и втори в света. Страната е и третият по значение доставчик на природен газ за Европа.

На въпрос по кои проекти България може да осъществи газова връзка с Алжир, посланик Буташ заяви, че това може да стане чрез нови инвестиции.

Освен това според него може да се помисли за инвестиране в създаването на електроцентрала в България, която да произвежда ток от газ. Посланик Буташ счита, че произведеното електричество от тази централа може да се реализира в региона на Балканския полуостров.

Използването на конекторните връзки с Гърция са една от възможностите алжирският газ да достига до България. Посланикът припомни, че по време на газовата криза през януари 2009 г. алжирският газ спомогна за облекчаване на доставките, влизайки точно през Гърция.

Буташ припомни още, че темата за пренос на природен газ е била обсъдена при срещата на българския министър на икономиката Трайчо Трайков с министъра на водните ресурси на Алжирската народна република Абделмалек Селлал по време на деветнадесетата сесия на смесения комитет за икономическо, научно и техническо сътрудничество, която се проведе в София през ноември.

"За да се върви напред и да се конкретизират нещата, трябва да има контакти между отговорните лица за съответните сектори. Точно затова би било хубаво българският министър на икономиката, енергетиката и туризма да дойде в Алжир с бизнес делегация, за да може на място да се изработи план за действие", коментира Буташ.

Припомняме, през ноември, по време на 22-та среща на Конференцията на Енергийната харта, която се проведе в София министър Трайков обяви, че стратегическата цел на България е отварянето на Южния газов коридор и по-специално междусистемната връзка с Гърция, която ще бъде в експлоатация в края на 2013 г. Това е и първата реална част от Южния газов коридор, по който ще се доставя каспийски газ от Азия за Европа.

Пред участниците в Черноморския енергиен и икономически форум в Истанбул пък министърът отбеляза значението на европейските газови коридори, които могат да осигурят диверсификация на газовите доставки за страната и региона. Тогава бе обсъдена и възможността за продължаване на интерконектора до северното егейско крайбрежие и връзката му с бъдещ терминал за втечнен газ там. 

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...