Паневропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 0,87%. В Париж индексът CAC 40 записа ръст от 0,90% и достигна до 5 310 пункта.
Индексът Dow Jones Industrial Average в следобедните часове в понеделник се повиши с 0,5% - до 21485,12 пункта. Standard & Poor's 500 се повиши с 0,7% - до 2449,28 пункта.
Значението на индекса Nasdaq Composite се увеличи с 1,2% - до 6222,97 пункта. В рамките на търговията Dow Jones Industrial Average и Standard & Poor's 500 достигнаха рекордни нива.
Акциите на Apple Inc. поскъпнаха с 2,4%, на Facebook Inc. С 1,8%, на Amazon com Incр – с 1,6%.
Индексът на компаниите от технологичния сектор демонстрират най-добрата си динамика сред 11 отраслови индикатора на S&P 500, добавяйки 1,4%.
Експертите продължават да следят внимателно ситуацията в сектора на технологиите, опасявайки се, че спад в този сегмент, отбелязан според данните втора поредна седмица, може да се разпространи върху американския фондов пазар като цяла на фона на очакваното засилване на политиката на Федералния резерв при слаб икономически ръст, става ясно от публикация на MarketWatch.
Президентът на Федералната банка на Ню Йорк Уилям Дъдли в понеделник изрази оптимизъм по отношение на американската икономика, отбелязвайки, че централната банка смята да засили паричната си политика, но много благоразумно, за да не окаже отрицателно влияние върху икономическия подем, започнал в средата на 2009 г.
По думите му Федералният резерв трябва да увеличи лихвата, за да може в бъдеще да избегне необходимостта от рязко затягане на политиката, което би могло да предизвика рецесия. Той отбеляза също така, че очаква засилване на инфлацията на фона на благоприятната ситуация на пазара на труда. Показателите за пазара на труда са близки до нивото, съвпадащо с понятието „пълна заетост“, смята Дъдли.