Американският Сенат продължава да упорства по отношение на здравната реформа

09.11.2009 | 11:39
по статията работи: econ.bg
По-умерено настроените демократи в Сената изобщо не искат и да чуят за държавно участие при разпределението на здравните застраховки
Американският Сенат продължава да упорства по отношение на здравната реформа

 

Радостта на Барак Обама от прокараната в Камарата на представителите здравна реформа, която предвижда участието на държавата при разпределянето на здравните застраховки, беше бързо охладена от нежеланието на Сената да се съобрази с колегите си от долната камара на Конгреса, предаде AP.

След гласуването в Камарата на представителите късно в събора (07.11.09) президентът на САЩ Барак Обама призова Сената „да не разочарова американските граждани и да завърши последния пост на щафетата”. Проблемът, обаче, е че сенаторите изобщо нямат намерение „да стартират на последен пост”, коментират анализатори отвъд Океана. По-умерено настроените демократи в Сената изобщо не искат и да чуят за държавно участие при разпределението на здравните застраховки. Дори лидерът на мнозинството в Сената сенатор Хари Рийд призна, че законопроектът може да мине гласуване до края на годината.

Въпреки всичко вотът в Камарата на представителите се оказа доста поучителен и показа как може да се постигне успех дори и при несъгласие сред мнозинството. Демократите успяха да преодолеят различията си в долната камара – може би това може да стане и в горната?

Един от възможните изходи се предлага от сенатор Олимпия Сноу – единственият републиканец в Сената, който подкрепи плана на Обама за здравна реформа. Тя посочва, че конкуренцията от страна на държавата с частния сектор може да се използва като „последна възможност” при липса на други опции – компромис, който може би ще има почва за развитие. Засега, обаче, сенатор Рийд опитва с друг компромис – възможност на отделните щати да се откажат от клаузата за участие на държавата при продажбата на здравни застраховки.

Между законопроектите на Сената и Камарата на представителите има и още няколко различия. Долната камара иска да задължи работодателите да предоставят здравна застраховка на служителите си, а горната не иска; Камарата на представителите залага на изплащане на разходите по реформата с увеличение на данъците за най-богатите, а Сенатът – с редица данъци, включително с данък върху твърде скъпи планове за застраховка. Най-важното е, че планът на Камарата на представителите ще струва на САЩ 1.2 трилиона долара за десет години, а на Сената – 900 млн. долара за десет години. За да има нов здравен закон, двете камари трябва да постигнат съгласие за уеднаквяване на версиите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....