Американският ТЕЦ "Ей И Ес" иска компенсация при поевтиняване на тока

21.04.2015 | 13:30
по статията работи: econ.bg
Споразумението за цената на електроенергията с НЕК може да не бъде подписано
Американският ТЕЦ "Ей И Ес" иска компенсация при поевтиняване на тока
Снимка: Bulphoto

Сигурен съм, че ще получим одобрение на предварителното споразумение подписано между НЕК и "Ей И Ес Гълъбово" от страна на банките кредиторки. Те са информирани. Ако обаче не получим одобрение от нашите кредитори, договорът няма да бъде подписан. Това обясни изпълнителният директор на "Ей И Ес България" Оливие Маркет на среща с медиите, цитиран от 3eNews.

Оставащото задължение на компанията към банките кредитори в момента е в размер от 543 млн. евро. От своя страна НЕК дължи на "Ей И Ес Гълъбово" сумата от близо 400 млн. лв., а компанията пък има задължение към "Мини Марица Изток" в размер от близо 50 млн. лв. Просроченото салдо от страна на НЕК към компанията към края на март е в размер от 16 млн. евро.

Оказва се обаче, че НЕК дължи и 20 млн. лв. за вятърния парк "Свети Никола", собственост на американската компания.

По отношение на самото споразумение Маркет уточни, че очевидно и двете страни имат желание то да се случи.

Оливие Маркет коментира също така, че ЕК не се е обръщала към дружеството с питане за "държавна помощ". Той бе категоричен, че договорът на дружеството с НЕК не представлява  държавна помощ.

Договорът, подписан през 2001 г., за изкупуване на електроенергията, е подписан в конкурентни условия, структурата на договора е изключително типична и стандартна, а възвращаемостта отговаря на пазарните стандарти и на заемните задължения, които компанията е получила за изграждане на централата, заяви Маркет. Той изрази убеденост, че договорите ще останат да действат и след либерализирането на българския енергиен пазар.

Маркет отбеляза, че когато енергийният пазар бъде изцяло либерализиран, ако пазарната цена е по-ниска от тази, която е в договора за изкупуване на енергията от централата, то трябва да бъде намерен механизъм за компенсиране. Това е стандартен процес, който е прилаган и в други държави с подобни договори, където пазарът е бил либирерализиран, каза Маркет.

Иван Цанков, главен търговски директор на централата, посочи, че сключеното на 8 април споразумение с НЕК предвижда цената за разполагаемост на ТЕЦ "AES Марица Изток 1" да бъде намалена с 14 процента, което ще спести на НЕК около 50 млн. лв. годишно или общо 550 млн. лв. за останалата част от срока на договора за изкупуване, който изтича през 2026 г. Споразумението трябва да влезе в сила към 30 юни, но при условие, че НЕК изплати всички просрочени свои задължения към централата, които до момента възлизат на около 400 млн. лв. От тях 50 млн. лв. пък са
просрочени задължения на ТЕЦ-а към "Мини Марица Изток", които съответно ще бъдат също разплатени, каза Цанков.

За да бъде изградена ТЕЦ "AES Марица Изток 1" 30 процента от необходимата инвестиция е направена от AES, а останалите 70 процента са набавени от дългосрочни банкови заеми, които се обслужват съгласно подписаната с държавата договореност за задължително изкупуване на енергията. За да бъде променен договорът, освен че НЕК трябва да се разплати, трябва и заемодателите да одобрят промяната, обясни днес ръководството на централата.

Маркет отбеляза, че все пак кредиторите на AES са добре информирани за водените преговори и постигнатото споразумение с НЕК и че тези стъпки ще подобрят състоянието на българската енергийна система като цяло.

Общо 543 млн. евро е сумата, която остава да изплати към банките кредитори ТЕЦ AES Марица Изток 1, а 132 млн. евро са оставащите заеми, които има да изплаща вятърният парк" Св. Никола"в Каварна, който е собственост на централата. Паркът е най-големият в страната и към него НЕК също има просрочени плащания в размер на 16 млн. евро, които обаче не са обект на сключеното споразумение, уточни Цанов.

Тодор Бележков, заместник-директор на централата, заяви, че от инсталирана 686 мегавата мощност, натоварването на блоковете към момента е около 50 процента.

В отговор на въпрос от ръководството на централата заявиха, че няма да бъде увеличен капацитетът за разполагаемост, който държавата плаща заради това, че се предоговаря цената. Това, което правим, е оптимизиране на схемата за поддръжка в зависимост от работния план на централата, обясни Бележков. Ремонтните програми зависят от това как се натоварват мощностите и поради това, че те не се натоварват оптимално, ще бъдат спестени около 5000 часа до края на договорния период на централата, уточни той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...