На предишната си среща, провела се миналия декември, страните членки на петролния картел ОПЕК решиха да запазят дела си на пазара на петрол, вместо да спрат спадането на цените на суровината на международните пазари. От тогава досега цената на петрола спадна с 44%, което е свило приходите на държавите от картела с половин трилион долара, смятат анализатори, цитирани от Bloomberg. Въпреки това ниските цени на петрола – бенчмарковите сортове брент и американски лек петрол се задържаха малко над 40 долара за барел – няма да са достатъчни, за да принудят ОПЕК да промени водената политика, коментират пазарни експерти пред изданието.
Доминиращото мнение сред 30-те анализатори, анкетирани от Bloomberg, е, че на срещата на министрите на страните от картела, която ще се проведе на 4 декември във Виена, ОПЕК ще продължи политиката на запазване на дяла си на международните пазари, въпреки спада на цените на петрола. Според тях по този начин картелът ще се конкурира с останалите производители по по-добър начин.
„Няма причина да очакваме промяна на настроенията“, посочва Антоан Халф, старши научен сътрудник в Центъра за глобална енергийна политика към Columbia University. Той допълва, че стратегията на картела действа, но и че резултатите от нея няма как да се видят веднага. Към мнението му се присъединява и главният анализатор на стоковите пазарите в BNP Paribas Хари Чилингурян, според когото „Саудитска Арабия е основният архитект на новата политика на ОПЕК и въпреки настояването от някои от останалите членове тя да бъде променена, ние очакваме те да продължат да я провеждат.“
Анализаторите са посочили, че Саудитска Арабия се стреми да елиминира свръхпредлагането на пазара като отстрани конкуренцията, най-вече на производителите на петрол от шисти в САЩ. Те допълват, че стратегията на ОПЕК вече „оказва целения ефект“, тъй като производството на петрол извън картела започва да регистрира един от може би най-големите си спадове от епохата на Студената война насам, сочат данни на Международната агенция по енергетика.
Въпреки ефективността си, стратегията на ОПЕК оказва негативно въздействие върху най-бедните страни от картела. Икономиката на Венецуела вече се сви с 10% тази година, регистрирайки най-бързата икономическа контракция през 2015 г., а в неделя министъра на петрола на страната Еулогио дел Пино посочи, че според него картелът трябва да се стреми към установяване на „равновесна цена“ от 88 долара за барел, която ще стимулира инвестициите в нов добив.
Самата Саудитска Арабия, която е най-големият производител на петрол в ОПЕК, също не остава незасегната от спада на цената на петрола. Държавата регистрира бюджетен дефицит от 20% и се принуди да изразходва голяма част от валутните си резерви, посочва Bloomberg.