България оттегли кандидата си за еврокомисар Румяна Желева, след като тя беше обявена за "некомпетентна", пишат влиятелни британски и американски издания, цитирани от БГНЕС.
Най-критикуваният кандидат за Еврокомисията се оттегли заради съмнения в нейната компетентност, както и заради конфликт на финансови интереси, пише "Индипендънт". Румяна Желева - "най-пресният взет скалп", заяви, че се оттегля "огорчена". За поста на еврокомисар по хуманитарните въпроси и спряване с кризи българското правителство издига 57-годишната Кристалина Георгиева - висш служител в Световната банка. Четиридесет годишната Желева, която е консултирала приватизационни сделки в родината си, не успя да разсее съмненията около нейната личност, включително това че нейният съпруг има връзки с организираната престъпност в България.
За "регулярното" размахване на пръст към София от страна на ЕС заради организираната престъпност пише и "Файненшъл Таймс". Изданието гледа на оттеглянето на Желева като на белег за "нарастващ респект" към все по-добре работещите структури на ЕС. Отбелязва се също, че заради необходимостта от изслушване на новоиздигнатия български кандидат Кристалина Георгиева Европарламентът вероятно ще отложи с няколко дни приемането на оглавяваната от Жозе Мануел Барозу нова Комисия, като това вероятно ще стане на 9 февруари. Колкото до Желева, тя е наречена "най-слабия от всички 26 кандидати за еврокомисари".
Върху вероятните връзки с българската организирана престъпност на съпруга на Желева акцентира и американският "Уолстрийт Джърнъл". Изданието отбелязва и това, че България е "най-бедният член на ЕС", където се шири корупция. Цитира се изявлението на Красимир Желев пред bTV, в което той се опитва да оневини съпругата си с думите: "Тя не се номинира сама за поста на еврокомисар". Според Желева, пише вестникът, крахът й се дължи на целенасочена кампания срещу нея.
В заключение "Уолстрийт Джърнъл" представя накратко Кристалина Георгиева. Посочва се фактът, че тя работи за Световната банка от 1993 г., че е образован икономист, че през 2008 г. е издигната за вицепрезидент на банката от президента Робърт Зоуилик и че нейната кандидатура едва ли ще породи противоречия и колизии в Европарламента подобно на кандидатурата на Желева.
Ако Карл Маркс, някога жител на Брюксел беше някъде тук днес, без съмнение би забелязал, че в Европейския парламент фактите и персонажи се появяват два пъти - първият път като фарс, а вторият - като още по-долен фарс. През 2004 година парламентът гореше от желание за битка с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Тогава паднаха Роко Бутиглионе - политик с положение, и широко неизвестната Ингрида Удре. Но през 2010 година лидерите в Европарламента искаха отчаяно да одобрят номинираните, проливайки кръв дори и въпреки себе си, пише „Юропиън войс", цитиран от Агенция "Фокус".
Оттеглянето на Румяна Желева от поста, на който все още не беше назначена - български еврокомисар, и в допълнение от позицията й на външен министър, беше тъжен край на няколко нещастни седмици в центъра на европейското внимание. Тя прекара две относително безупречни години като евродепутат, като спечели приятели в Европейската народна партия (ЕНП). Европейският парламент й се отплати с изслушване, след което тя така и не се възстанови.
Един полусносен политик би трябвало да може да премине теста на изслушването в ЕП. Обвиненията на ЕНП в лов на вещици са преувеличени - Желева се провали, защото дори не беше полугодна за поста. Но не само Желева трябва да се вини. Българският премиер Бойко Борисов не трябваше изобщо да я номинира - това беше подчертано от кандидатурата на нейната много по-силна заместничка Кристалина Георгиева.