Скандалът с посланиците ни няма да навреди на присъединяването на страната ни към Шенген. Това каза за БГНЕС д-р Андрей Ковачев, председател на българската делегация на ЕНП, предаде репортер на БГНЕС.
Ковачев обаче признава, че случаят има отзвук в ЕС и се отразява върху авторитета на страната. "Разбира се, че има отзвук. Изтече във всички европейски информационни канали това, че в демократична и европейска България над 45% от висшите дипломати са били свързани с репресивния апарат на бившата комунистическа диктатура в България, която завърши преди 21 години и започна процесът на демократизация", напомни той.
Според него, колкото по-бързо и решително бъде затворена тази страница, толкова по-добре за България. Заради това призовава всички посланици и консули, за които е установено, че са сътрудничели на ДС, да се оттеглят сами от постовете си. Така те ще постъпят достойно и ще запазят авторитета на България, освен това няма да злепоставят правителството и другите държавни институции.
"От друга страна, ако няма такова желание, е абсолютно еднозначно и ясно решението и на министър-председателя, и на министъра на външните работи, на цялото правителство, че България трябва да се раздели с тези хора и че те не могат да бъдат лицето на демократична и европейска България", допълни Ковачев. (мнението на министър-председателя Бойко Борисов можете да прочетете тук).
Ковачев не отрече, че между посланиците, бивши агенти сигурно има много компетентни професионалисти, "работили от сърце за България и са защитавали интересите ни". Въпросът обаче, който Ковачев определя като принципен, е, че те са решили доброволно да са агенти на ДС - нещо, с което ГЕРБ иска да се раздели.
Ковачев не пожела да даде лично мнение по въпроса дали, след като трябва да се сменят много от дипломатите ни, не трябва да бъде отстранен и министър Божидар Димитров, чиято принадлежност към службите също е установена. Вместо това, Ковачев отбеляза, че отговорността и изборът за това политическо назначение са на премиера Борисов.
Евродепутатът смята за коректни и промените в Изборния кодекс, с който се въвежда принципът на уседналост за български граждани за местните избори. "Този, който ще решава съдбините на своята община или на населеното си място, би трябвало там да е живял. Така че за местните избори, смятам, че това е коректно. За парламентарни избори и за европейски е друго".