Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви в понеделник, че страната му може да спре ключовия за Иракски Кюрдистан петролопровод, минаващ през турска територия и така значително да затрудни гласуването за независимост, което се провежда в понеделник. Кюрдите гласуват на референдума въпреки призивите на ООН вотът да се отложи, а на Съединените щати и много от съседите на Ирак - да се отмени.
Ердоган каза, че "сепаратисткият" референдум е неприемлив и че ще бъдат взети мерки в икономиката, търговията и сигурността. Той не обяви изрично, че Турция ще спре внос на нефт от Иракски Кюрдистан - през общата граница минават стотици хиляди барели петрол на ден - но даде да се разбере, че има и такава възможност. "След това нека видим по кои канали ще изпраща петрола си северноиракското регионално правителство или къде ще продава", каза той в реч. "Можем да затворим кранчето. В момента, в който затворим кранчето, са дотук." Той предупреди и че Турция ще е готова на военна намеса, ако се появи заплаха за туркмените в Иракски Кюрдистан или контролираните от бойците пешмерга райони.
Президентът на автономната област Масуд Барзани обаче му отговори, че Турция няма да има по-добър приятел от независим Кюрдистан. "Не заплашваме и няма да заплашваме националната сигурност на Турция и нито се намесваме в турските дела, нито ще го правим в бъдеще. Искаме да сме добър съсед", каза той, цитиран от кюрдските издания Rudaw и Kurdstan24.
По-рано премиерът Бинали Йълдъръм каза, че Анкара ще реши какво да прави срещу Иракски Кюрдистан, след като разговаря с централното правителство в Багдад. "Оценяваме възможни стъпки за границите и въздушното пространство", каза Йълдъръм за турски електронни медии. Местни турски издания обаче вече съобщиха, че Анкара е блокирала достъпа до кюрдския район в Ирак през граничния пункт Хабур. Турските власти отричат това и казват, че пунктът ще остане отворен, но със засилени проверки, предава Анадолската агенция.
Собствени мерки обяви и Иран. Ислямската република съобщи, че ще се забранят директните полети от и до Кюрдистан. Генерал-майор Яхия Рахим Сафави, висш съветник на Върховния водач на Иран аятолах Али Хаменей, каза, че за Техеран вотът е "предателство" срещу иракските кюрди. "Иран блокира въздушния трафик до региона, но се надяваме, че четирите съседни държави ще блокират и сухопътната граница", обяви той, цитиран от държавната агенция ИРНА.
В неделя, часове преди референдума, иракският премиер Хайдер ал Абади призова съседите си да спрат да внасят петрол директно от Иракски Кюрдистан и да сведат търговията с горива единствено до Багдад.
Този призив, който беше насочен основно към Турция, потенциално засяга производството от 650 000 барела на ден, приходите от което отиват в ръцете на Ербил. Към момента това включва и 150 000 барела петрол на ден, добивани в района на оспорвания между кюрди и араби, но контролиран от Ербил град Киркук. Това е около 15% от общото производство на петрол на Ирак и около 0.7 на сто от добивания обем в световен мащаб.
Добивът в момента е свързан основно с компании от региона, но залежите се проучват и от гиганти като "Шеврон" и "Роснефт", а последната в последно време отпусна над 1 млрд. долара на Иракски Кюрдистан, гарантирани от продажби на петрол, и обеща близо 4 милиарда долара за различни проекти в района.
Багдад поиска от правителството в Иракски Кюрдистан също така да предаде контрола на международните си летища и граничните си пунктове с Иран, Турция и Сирия.