Антикризисните мерки трябва да донесат 1,5 млрд. лева на държавната хазна. Това съобщи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков на дискусия с работодатели.
Той допълни:
Основна казано това, което аз бих искал да постигнем като финансов резултат, са или повече приходи или по-малко разходи на стойност около 1,5 млрд. лв. Ако достигнем това, аз поне ще съм много по-спокоен от гледна точка на това как българският бюджет ще се справи до края на тази година.
Сред мерките, които все още са в работен вариант, е записано и увеличаването на ДДС - ставката с 2 процента, както и въвеждането на данък "Лукс". Общо двете мерки могат да донесат 690 млн. лева в бюджета. От кабинета предлагат и въвеждането на подоходен тест за социалните пенсии и добавки, както намаляване на осигурителни вноски да няма до края на 2011 г.
Предвижда се още приватизация на 51% от държавни компании - включително "Топлофикация София" и НДК, като идеята е след 2 години да бъдат приватизирани и останалите 49% от компаниите.
Според финансовото ведомство премахването на възнагражденията за участие в междуведомствените комисии и работни групи ще спести 10 млн. лева, свеждането до минимум на гражданските договори и договорите за консултантски услуги- 15 милиона лева, а премахването на паричните суми за облекло на работещите по трудово правоотношение за 2010 година - със 70 милиона лева, предаде БГНЕС.
Първи в дискусията взе участие икономистът Георги Стоев от "Индъстри уоч". По думите му - първостепенните разпоредители трябва да преразгледат бюджетите си и сами да решат какво да съкратят от тях.
Дайте им срок от една седмица да ви върнат нов бюджет и да се консолидира наново бюджетът с 1 млрд. или 2 млрд. по-малко разходи. Съзнавам, че има и друг вариант, който изисква анализ, стратегия, писане на документи, но в ситуация "да изгасим пожара", каквато наближава, това е моето предложение", каза Стоев, цитиран от Dariknews.bg.
Той допълни:
По отношение на предложението да се вдигне ДДС с 2 процента аз съм категорично против. Това вероятно ще наруши сериозно доверието в България като страна, която се гледаше и от международните, и от местните предприемачи като страна с ниски данъци и поела по пътя на ниските данъци. Ефектът ще бъде пренебрежимо малък от гледна точка на бюджета. Плюсът ще бъде пренебрежимо малък на фона на минусите, които ще понесе бюджетът в бъдеще от намален инвестиционен интерес към България", коментира икономистът.