Аптекари срещу онлайн търговията с лекарства

10.01.2012 | 14:25
по статията работи: Апостол Апостолов
Аптеки и дрогерии ще могат да продават и по интернет медикаменти без рецепта
Аптекари срещу онлайн търговията с лекарства
Снимка: Tabtote.com

Продажбата на лекарства без рецепта по интернет може да бъде опасна. Има например медикаменти, които, дадени на деца до 9-годишна възраст, могат сериозно да им навредят, ако не се направи консултация с лекар. Затова съм против онлайн търговията, каза Рада Пехливанова, председател на районната колегия на Българския фармацевтичен съюз (БФС) във Варна. Въпросът ще бъде дебатиран на отчетно събрание на организацията на 13 януари, съобщи в. "Черно море".

"Много хора си мислят, че като поръчат при медицинска необходимост по интернет, доставката ще дойде за броени минути. Това няма да бъде възможно на практика. Аптеките, които смятат да търгуват и по интернет, ще трябва да имат и лиценз за това. Ще трябва да бъде създаден и контролен орган, отговарящ за процеса", каза още Пехливанова.

Както стана ясно, аптеки и дрогерии, които имат разрешение за търговия на дребно с лекарства, вече ще могат да продават и по интернет медикаменти без рецепта. Тази практика се регламентира с промени в Наредба 28 за устройството, реда и организацията на работата в аптеките, обнародвани в "Държавен вестник".

Онлайн търговията с лекарства, за които се изисква лекарско предписание обаче, остава забранена у нас. Според поправките в наредбата, за да могат да продават лекарства по интернет, търговците ще трябва да разполагат със собствен интернет сайт, на който задължително трябва да има данни за собственика и ръководителя на аптеката, за названията и цените на продуктите, транспортните разходи, начина на плащане и как потребителят може да се откаже от продукта.

Онлайн аптеките ще трябва да имат и връзки към Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) и БФС. Сайтовете подлежат на проверка от ИАЛ и се публикуват в списък на интернет страницата на агенцията. Лекарствата ще трябва да се доставят до 24 часа след постъпването на заявката. Положителният опит е, че онлайн аптеките по правило поддържат по-ниски цени. Освен това възможността да се поръчват през интернет част от лекарствата е добро решение за малките населени места, в които няма аптека или дрогерия.

На събранието ще се дискутира и проблемът с връщането на лекарствата с изтекъл срок на годност. Изискването е в проект на наредба на Министерството на здравеопазването. Голямото неудобство е, че лекарствата с изтекъл срок на годност трябва да се връщат само в аптеката, от която са купени, и то срещу касова бележка. Това не се харесва и на пациенти, и на аптекари. Спорни са въпросите как ще се процедира с лекарства, купени от друг град или друга държава, както и ако аптеката, от която са взети, е затворила или пък липсва касова бележка.

Пациентите поставят и въпроса как фармацевтът може да бъде сигурен, че му се връщат същите лекарства, които са били закупени от него преди време. Затруднения може да има и ако човек иска да предаде стари ампули, част от блистер или друга частична опаковка, на които не личи срокът на годност. Не се предвиждат никакви средства за финансиране на дейността по унищожаване на лекарствени продукти, върнати от гражданите.

Една от обсъжданите идеи е гражданите да могат да връщат свободно лекарствата във всяка аптека в специални контейнери, защитени от посегателство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...