Интересна находка бе открита при спасителни археологически проучвания на средновековното селище и некропол в местността Бялата вода, на 2 км северозападно от чирпанското село Златна ливада, съобщиха за БГНЕС археолози.
Става дума за богат гроб на средновековен воин - конник. Той е погребан в обикновена гробна яма с глава на запад, т.е. по християнски обред. Любопитното в случая е необичайното за християнския погребален обред полагане на погребания с пълното му бойно снаряжение: до дясната му ръка е поставена сабя, върху десния крак е положена сгъната, плетена от железни халкички ризница, а в близост до левия крак - връх на стрела и нож, при лявата му длан има поставен втори железен предмет, вероятно нож. До главата му археолозите са намерили части от конското снаряжение - юзда, стремена и катарами от желязо, принадлежащи на ремъците, прикрепвали стремената и седлото. Проученият гроб намира своите най-добри паралели в представителни воински комплекси от XII-XIII в. в ареала на Долен Дунав и северночерноморските степи.
Този изключително рядък за средновековната епоха по нашите земи богат гробен комплекс е бил открит в хода на проучванията на разположеното на това място голямо византийско селище и некропол. Ценната находка е още едно свидетелство за важното място, което е заемало селището при с. Златна ливада през Х -ХІІ в. в тази част от Византийската империя.
Откритията са станали възможни поради провеждането на предварителни проучвания във връзка с изграждането на автомагистрала "Марица". Археологическите разкопки се финансират от Агенция "Пътна инфраструктура" и се извършват под ръководството на специалисти от СУ "Св. Климент Охридски", Регионален исторически музей - Стара Загора и Исторически музей - гр. Чирпан. В археологическия екип участват докторанти, магистри и студенти от СУ "Св. Климент Охридски".