Снимка: Corbis.com
Праисторическо светилище, което датира от втората половина на шесто хилядолетие преди Христа, беше открито по време на строителни дейности на къмпинг „Градина" край Созопол. Това съобщиха от общинската администрация в морското градче, цитирани от БГНЕС. Група археолози се натъкнали на находката случайно. Те изучавали района няколко месеца. В шахта с дълбочина близо 6 метра археолозите откриват парчета дърво, което датира от третата четвърт на шестото хилядолетие преди Христа и на практика е най-старото дърво, откривано в България.
Другата изключителна находка е свързана с най-ранните форми на металодобив - медни парчета от втората половина на петото хилядолетие преди Христа. Открити са и три праисторически гроба, които се отнасят към ранната бронзова епоха.
Археолозите казват, че това е първият регистриран праисторически некропол по южното ни Черноморие. Той дава ценни сведения за социалната структура и религиозните обреди на населението, обитавало тази територия през трето хилядолетие преди Христа.