Министърът на финансите Асен Василев бе уполномощен от правителството да подпише Споразумението на Избирателната група за представителство в управлението на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).
С въпросното споразумение се регламентират ротационните схеми за поста вицепрезидент, член на Управителния комитет и член на Одитния комитет, номинацията за позиция в съвета на директорите на Европейския инвестиционен фонд и участието в работата на работните групи и комитети към Съвета на директорите на ЕИБ на страните от новосформираната избирателна група, в която е и България.
В контекста на оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз бяха приети изменения в устава на ЕИБ, съгласно който участието на страните членки в органите на банката се осигурява чрез разпределение в избирателни групи. Формирани са две нови избирателни групи. В едната са включени Хърватия, Унгария и Полша, а в другата – са България, Кипър, Чешката република, Малта, Словашката република и Словения.
Страните от новосформираните избирателни групи ще номинират поотделно един вицепрезидент и член на Управителния комитет, а заедно – един член на Одитния комитет на Европейската инвестиционна банка. Сега вицепрезидент и член на Управителния комитет е Лиляна Павлова, номинирана от България, в съгласие с останалите членове на избирателната група.
Управителният комитет на банката се състои от президент и осем вицепрезиденти.
Проектът на споразумение предвижда цикълът на ротация на всички страни от групата на този пост да приключи в края на август, с изтичането на мандата на българския представител.
За избора на представител в Одитния комитет между държавите от двете избирателни групи в периода февруари – май 2022 г. е подписано Споразумение за ротация.
В момента върви процедура за номиниране на членове на съвета на директорите на ЕИБ. В средата на юни Асен Василев обяви, че позицията ще заеме Гергана Беремска, която сега е директор на дирекция „Международни финансови институции“ в Министерството на финансите и е алтернативен директор за България.
Решението за избор за представители в съвета на директорите се взема от правителството на всяка една държава членка по предложение на нейния министър на финансите.
Европейската инвестиционна банка има три органа за вземане на решения. Това са съвет на управителите, който се състои от финансовите министри и/или на икономиката на страните членки на ЕС, съвет на директорите и Управителен комитет. Съветът на управителите определя общите насоки на работа на банката, съветът на директорите отговаря за стратегическото управление, а Управителният комитет отговаря за ежедневното управление на институцията.
Ще припомним, че през април бе направена номинация от името на служебния кабинет, който определи заместник-министъра на финансите Методи Методиев за директор за България в Съвета на директорите на ЕИБ и Гергана Беремска за алтернативен директор.
Сега обаче редовното правителство има възможност да оттегли кандидатурите и да направи нови предложения – за основен и алтернативен член.
През последните пет години член на съвета на директорите от нашата страна е Маринела Петрова, а алтернативен член (заместник) в борда – Гергана Беремска.
Πoнacтoящeм Πeтpoвa e пpeдceдaтeл нa Упpaвитeлния cъвeт нa Бaнĸaтa зa paзвитиe нa Cъвeтa нa Eвpoпa – зa пъpви път бългapин и зa втopи път жeнa, избpaнa oт aĸциoнepитe. Тя е и члeн нa съвeтa нa диpeĸтopитe нa Eвpoпeйcĸия инвecтициoнeн фoнд.
Според Устава на ЕИБ съветът на директорите се състои от 28 директори и 31 алтернативни директори. Мандатът му е 5-годишен и изтече на 16 юни.