Финансовият министър Асен Василев представи параметрите на Бюджет 2023 година. Той е разчетен при средногодишна инфлация от 8,7% и растеж на икономиката от 1,8 на сто.
Дефицитът ще бъде 3 процента, като се намаляват сериозно капиталовите разходи спрямо проектобюджета на служебния кабинет. Осигурени са средствата за увеличението на пенсиите с 12 % от 1 юли, заяви министър Василев.
Втората година от майчинството ще бъде платена от 780 лева месечно от 1 януари. Тъй като в момента майките получават 710 лева, е осигурен механизъм през социалното министерство те да получат разликата със задна дата.
Единствената промяна е връщането на ДДС ставката на 20 % при цените на газа, тъй като вече е преодоляна енергийната криза. Въвежда се акциз за течностите за тютюн, които не съдържат никотин. Капиталовата програма е намалена спрямо предложената от служебния кабинет, обясни Асен Василев.
"Що се отнася до това дали бюджетът ще бъде приет, нека да влезем в парламента, да се състои първо не политическият, а експертният дебат в бюджетна комисия. Аз лично смятам, че е изключително безотговорно преди да си прочел един бюджет и да си видял текстовете, да кажеш би ли гласувал за него, или не, защото може да се наложи да си промениш мнението".
На въпрос дали се предвижда въвеждането на еврото като паралелна валута, министър Асен Василев отговори, че това няма да стане през 2023-та година. Той обясни каква е логиката зад подобен ход, ако изобщо се стигне в последствие до него:
"Т.е. ако две лица искат и могат да извършват сделки в евро, да могат да го направят без държавата да ги ограничава. В момента сделките, които са на физически лица, както крайни продажби, заплати, по закон се извършват само в левове".