Държавата прехвърля собствеността си върху Асеновата крепост на община Асеновград. Това съобщи вчера в Калофер зам.-министърът на културата Тодор Чобанов. Той обясни, че това е първият актуван обект от държавна в общинска собственост. Заради собствеността до момента кметовете не можеха да стопанисват археологическите обекти и да кандидатстват по европейски проекти за консервацията и възстановяването им. Археологическите обекти в България трябва да се актуват, защото през 20-те години преход те са били без статут след разделението от държавна на общинска собственост.
„Получи се едно правно безвремие на историческите ценности, огромен брой от тях са без ясен статут", уточни заместник-министърът.
Установени са 25 неправомерни действия спрямо археологически обекти в Пловдив, каза Чобанов. Той определи Пловдив като един от градовете с най-много проблеми в областта на археологията. Според него градът е изключително облагодетелстван откъм антични ценности, но те не са разработени така, че да носят приходи. Амбицията на културното министерство е Пловдив да стане основна туристическа дестинация за Европа. Очаква се да бъдат подновени прекъснатите от десетилетия археологически проучвания в центъра. Според Чобанов в Пловдив има много непроучени забележителности не само в района на улица „Капитан Райчо", а и на други места, съхранили древни римски ценности, пише в. "Монитор". Непроучен остава и Филипополис, както и разкопките в идеалния център на Пловдив.