Загубите на бизнеса или намаляването на оборотите не трябва да се поставят на равна нога със здравето на нацията. Двете са несъвместими понятия и второто е много по-важно. Това заяви министърът на здравеопазването Десислава Атанасова, цитирана от Dariknews.bg.
Близо 400 са създадените актове за нарушаване на забраната за тютюнопушене. Общо са извършени 116 хиляди проверки в 112 хиляди обекта от влизането на закона в сила на 1 юни 2012 година.
Предписанията са четворно повече – 1660 на брой. Общата стойност на издадените наказателни постановления пък е 104 хиляди лева.
"Нашата позиция, позицията на правителството по отношение на забраната на тютюнопушене на обществени места никога не се е променяла – въпреки разговорите с бизнеса, въпреки коментарите в парламента, винаги е била една и съща“, изтъкна Атанасова.
За интензивното лечение на неосигурените пациенти плащат Здравното министерство и Министерството на труда и социалната политика, потвърди ресорният министър. Тя уточни, че според законодателството страната ни е длъжна да гарантира, че ще поеме разходите на всички, в случай на спешност.
Атанасова обаче не отрече, че по този начин спешните дейности се заплащат от данъците на всички.
В България има 1,3 млн. здравнонеосигурени и този брой не се променя през годините, посочи Атанасова. Според нея трябва да се намери начин, по който тези хора да бъдат накарани да се осигуряват.
За утре (16 декември) е насрочен нов граждански протест срещу евентуалното връщане на тютюнопушенето в заведенията. Той ще започне от езерото „Ариана“ в 11.00 часа.