Атина и международните кредитори не успяха да направят крачка напред при последните преговори в неделя (14 юни) в Брюксел. Двете страни са на мнение, че основните различия между тях се запазват.
Въпреки това председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер е на мнение, че има възможност за постигането на консенсус до края на юни. От Гърция обаче продължават да отхвърлят исканията на Комисията, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) за конкретни реформи.
От кабинета на гръцкия премиер Алексис Ципрас са на мнение, че най-трудно би било постигането на разбирателство с МВФ. От Атина смятат, че позицията на фонда е безкомпромисна и организацията не иска да отстъпи от настояването си за намалението на пенсиите и увеличението на ДДС в южната ни съседка.
“Споразумение за Гърция изисква трудни решения от страна на гръцките власти, но и от страна на европейците, които ще трябва да направят жест по въпроса за държавния дълг на Атина”, коментира от своя страна главният икономист на фонда Оливие Бланшар.
Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис пък заяви, че постигането на споразумение по дълга на страната все още е възможно. "Споразумение може да се сключи за една нощ. Но канцлерката (на Германия Ангела Меркел) трябва да бъде там", каза той в интервю за немския "Билд".
Атина спешно се нуждае от размразяването на програмата за финансова помощ, за да избегне изпадането в остра ликвидна криза и обявяването на дефолт. Страната търси средства, за да може да изпълни дълга си към МВФ от 1,6 млрд. евро в края на месеца.
Ако това не стане и Гърция изпадне в неплатежоспособност, ще бъде наложен контрол върху капитала на държавата и вероятно тя ще трябва да излезе от еврозоната принудително.