Гърция и кредиторите постигнаха съгласие за бюджетните показатели до 2018 г. Споразумението, постигнато в рамките на програмите по предоставяне на финансова помощ за Гърция, предвижда през 2015 г. първичният бюджетен дефицит да съставлява 0,25% от БВП на страната, а още през 2016 г. той да бъде заменен от излишък от 0,5% от БВП, през 2017 г. - от 1,75%, а през 2018 г. от излишък в размер на 3,5% от БВП.
Една от първите мерки, които Гърция трябва да предприеме е създаването на нов закон, който ще доведе до свиване на заплатите на висши държавни служители в страната.
Премиерът Алексис Ципрас обяви, че възнамерява да преразгледа данъчните облекчения за депутати и министри. В този аспект се подготвя закон, който предвижда облагане на депутатската заплата в пълен размер, а не както досега - на само 75% от възнаграждението, и на заплащането за участие в парламентарни комисии.
Ако промените влязат в сила, месечните заплати на министри, зам.-министри, генерални секретари на министерства и други висши чиновници ще се понижат с 15%, а за председателите и членовете на управите на държавни предприятия - с 20%.
"Целите на първичния бюджет са финализирани", заяви анонимен източник в кулоарите на преговорите между представители на гръцкото правителство и на международните кредитори в Атина.
"Договорено е също така, че няма да бъдат въвеждани нови мерки през 2015 и 2016 г.", добави той.
Гърция преговаря за условията за спасителен план на стойност до 86 млрд. евро. Атина иска да сключи сделка преди падежа на плащането по дълга към ЕЦБ от 3.2 млрд. евро на 20 август.
Ако споразумение не бъде подписано дотогава, Гърция ще поиска мостов кредит.
Източник: iNews.bg