Африканският съюз възстанови членството на Мали, съобщава „Би Би Си“. То беше суспендирано след военния преврат в страната, извършен през месец март тази година. Съюзът е подкрепил и плана за провеждането на нови, демократични избори и връщане на „закона и реда“ в държавата, уточни говорител на организацията.
Фокус на разговорите относно Мали са били и активните действия от страна на ислямистите в северната част на държавата. Голяма част от Северно Мали бе завзето от въоръжени групировки поради хаоса, произтекъл от мартенския преврат.
Във връзка с това се планира установяването на международна мисия в страната, водена от африкански страни. Военните сили ще целят установяването на мир в северните части, като ще са безкомпромисни спрямо незаконно действащите групировки. Бунтовниците, които желаят да проведат дипломатически диалог, ще бъдат „гледани с добро око“.
Западноафриканската организация ECOWAS предлага размерът на армията да възлиза на 3 хиляди души. Съветът за сигурност (СС) на ООН пък преди няколко седмици прие резолюция, която официално да даде ход на военна интервенция в Мали. В нея бе заложено идеята и плана на мисията да се оформят до 45 дни от гласуването на резолюцията.
САЩ също има намеса в казуса с Мали. Преди броени дни ислямисти разрушиха мавзолеи, защитени от ООН. Американските власти подозират, че бунтовниците са свързани с Ал Кайда.
След мартенския преврат, ислямистите се съюзиха с таурегските бунтовници, завладявайки обширни територии от Северно Мали. Впоследствие съюзът между групировките се разпадна, но въпреки това северната част на африканската държава остава нестабилна и опасна според международната общност.