Бунтовниците туареги от Националното движение за освобождение на Азауад (НДОА) обявиха днес независимост на Азауад, обширен район в северната част на Мали. Областта се смята за родина на туарегите, припомня агенция "Ройтерс". Ходът на въстаниците идва след превземането на няколко ключови града в страната, което не бе контрирано от страна на военната хунта, която управлява Мали в момента.
Билал Аг Ашериф, генерален секретар на НДОА, е призовал от името на Изпълнителния комитет на НДОА международната общност да признае туарегската независимост в „името на правдата и мира“.
Отцепването на туарегите бе разпространено в интернет и потвърдено пред френска телевизия. В излязлата декларация бунтовниците допълват, че новосъздадената държава ще зачита границите на своите съседки и че държавният строй ще бъде демократичен и водещ се по принципите на ООН.
Миналата седмица, след предишни неуспехи и слаби акции, туарегите превзеха важните градове Кидал, Гао и Тимбукту за по-малко от три дни. Това подсили позициите им и им даде възможност за по-смели действия.
Френският министър на отбраната Жерар Лонге не е приел декларацията на въстаниците.
„Едностранна декларация за независимост, която не е призната от нито една от африканските държави няма никаква стойност за Франция“, посочва той.
Впоследствие от Франция обявиха стриктно, че Париж "ще защитава единството и териториалната цялост на Мали" и отхвърлят безапелационно независимостта на Северно Мали.
Великобритания също реагира остро, информира bTV. Страната временно закрива посолството си в столицата Бамако и изтегля целия си дипломатически персонал. Мярката идва поради "нестабилната и непредвидима ситуация в Мали и липсата на конституционен ред".
Европейският съюз осъди разпокъсването на територията на Мали и призова за преговори, които да разрешат кризата. Говорителят на върховния представите на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън - Мая Коциянчич, предаде, че ЕС също уважава териториалната цялост и единство на Мали. EU Business добавя, че ЕС ще работи съвместно с африканския регионален блок ECOWAS за бързото разрешаване на конфликта.
Ситуацията в Мали е изключително напрегната не само заради туарегските отцепници, но и поради избухналия съвсем наскоро военен преврат. Недоволни войници, начело с Амаду Саного и говорителят им Амаду Конаре, се обявиха за Национален комитет за възстановяване на демокрацията и страната. Те превзеха държавните институции и затвориха границите и летищата на Мали.
В отговор редица международни организации наложиха санкции на страната, както и осъдиха действията на военната хунта.