Докладът на ЕК за България, както винаги, е обективен. Това каза преди началото на днешното заседание на Висшия съдебен съвет главният прокурор Борис Велчев, цитиран от БГНЕС.
Докладът е достатъчно критичен и познат в критиките си. Относно прокуратурата се отчита едно подобрение, както и относно работата с еврофондовете, посочи Велчев. Той припомни, че е имало един предварително междинен вариант на доклада на ЕК, където се посочваше, че внесените обвинителни актове са три, а те са 108. Коментира се положително съвместната работа на екипите с МВР и ДАНС.
Велчев допълни, че голямата критика е, че прокуратурата не е успяла да се справи със скандала, известен като Красьо Черния. Главният прокурор заяви, че прокуратурата не се е отказала да разреши този проблем. Нещата не са загубени окончателно - иначе бихме прекратили воденото наказателно производство. Според Велчев нещата с решаване на този случай са много трудни.
Съдебната система е абонирана за критики, заяви още прокурорът по повод коментара на премиера Борисов, че системата е влязла нереформирана в ЕС. Докато в съдебната система не настъпи много сериозна промяна, онова, което вече 20 години наричаме реформи, но което аз честно казано не знам в какво се изразява, критиката на Европейската комисия ще бъде една и съща, допълни главният прокурор.
Самореформирането е само в известна степен. Когато става въпрос за промяна на законите, това трябва да свърши Народното събрание, посочи Велчев. Той смята, че без диалог между НС и съдебната власт, такава реформа не може да се случи. Съдебната система може да бъде инициатор на тази реформа и да направим предложенията, които смятаме за необходими, заяви още Велчев. Той посочи, че подобни предложения е правил многократно с всеки един доклад, който изнася в парламента. Главният прокуро смята, че са необходими промени и в законодателството, и в Конституцията.