БАН ще изготви анализ за възможността проектът АЕЦ „Белене“ да бъде реализиран на пазарен принцип. Това каза пред журналисти министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова. „Министерски съвет прие решение, свързано с необходимостта от приемане на действия за рационалното използване на инфраструктурата и площадката на проекта АЕЦ „Белене“ и оборудването с дълъг цикъл на производство, което НЕК миналата седмица плати на „Атомстойекспорт“. Тоест НЕК е собственик на това оборудване, налице е и такава площадка с необходимата инфраструктура, налице са и всички лицензи за реализацията на този проект, предава Труд.
Смятаме, че трябва да бъдат предприети действия с цел рационалното им използване оттук нататък“, обясни Петкова. По думите ѝ в своето решение днес Министерски съвет е приел и възложил на министъра на енергетиката в срок до 3 месеца да организира възлагането и извършването на технико-икономически и правен анализ, свързан с разглеждане на възможността за реализация на един такъв проект, но изцяло на пазарен принцип, без пряко или косвено участие на държавата, без държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия.
„Наред с това МС изрично настояване да бъде разгледан вариантът , в който активите и пасивите в НЕК, които са свързани с този проект да бъдат обособени в отделно търговско дружество, което да бъде приватизирано в последствие или да бъде стартирана такава процедура, в рамките на публична и прозрачна процедура, така както предвижда Законът за приватизация и следприватизационен контрол“, допълни тя. „Считаме, че с такова решение се защитават в максимална степен и публичният финансов интерес, тъй като НЕК получи възмездна финансова помощ от бюджета, за да може да плати своето задължение, съгласно решението на Международния търговски арбитраж и ако една такава сделка бъде реализирана успешно това означава, че НЕК ще генерира приход, който ще позволи да върне в максимални кратки срокове тази възмездна финансова помощ“, поясни Теменужка Петкова.
„Нещо повече, както наскоро стана ясно, на среща при премиера Борисов с новоизбраният председател на БАН, имахме възможност да обсъдим потенциалните възможности за сътрудничество между Министерство на енергетиката и БАН, което да бъде свързано именно с разработването на стратегия в областта на енергетиката и проекта АЕЦ „Белене“, като една от най-важните и стоящи на дневен ред задачи“, обясни тя и допълни, че трябва да бъде анализирана именно тази възможност за развитие на проекта в тези рамки, именно с научния потенциал и възможностите на БАН. „Вчера имахме среща в Министерство на енергетиката с председателя на БАН, така че подобен анализ ще бъде възложен от Българския енергиен холдинг, който е и принципал на НЕК, на БАН, така че да имаме наистина един научно обоснован анализ, едно решение, каквото и да бъде то, да бъде взето на базата на научно обоснован анализ, решение“, коментира още енергийният министър в оставка.