Обсъжда се идея Българският енергиен холдинг (БЕХ) да придобие миноритарен пакет от "Топлофикация-София" срещу част от задълженията на дружеството. Целта не е промяна на собствеността - сама по себе си тя не би донесла до никакви съществени резултати. Целта е по-скоро, с тази промяна, да се осигурят допълнителни средства за когенерация и инвестиции в „Топлофикация - София”, защото тя страда от липса на инвестиции, и страда от това, че все още е ниска събираемостта на сметките за отопление.
Това обясни днес пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по повод информацията от последните дни, че се обсъжда Столична община отново да върне на държавата "Топлофикация - София", предаде Агенция „Фокус”.
„Няма решение в тази посока, все още се правят анализи - дали това е добро решение или не. Не е уточнено за какъв процент става дума, защото зависи от много неща – най-малкото от задълженията, които трябва да бъдат оценени”, заяви министърът.
Събираемостта в „Топлофикация - София” е много по-ниска, отколкото в останалите градове, посочи той.
„Там, където събираемостта е висока, се правят инвестиции и цената на топлото е по-ниска, отколкото в София”, каза Добрев.
„Добрата новина за „Топлофикация”, за всички столичани, и за всички клиенти на топлофикациите в страните е, че сметките им за януари ще бъдат по-ниски, благодарение на това, че бяха договорени по-добри условия за доставка на газ. Намалението на цената реално ще се усети от всички потребители още от следващия месец. Това ще им даде възможност по-лесно да си плащат сметките, ще подобри и състоянието на „Топлофикация - София”, счита министърът.
Задълженията на „Топлофикация - София” са натрупани в годините между 2007 г. и 2009 г. Това са основно задълженията към БЕХ, когато „Топлофикация” се прехвърляше от държавата в общината. Най-големите задължения бяха натрупани именно по времето, когато беше държавна, при предишното правителство, така че откакто Столична община придоби 100% от собствеността, задачата беше да спрат да се трупат дългове. Това каза от своя страна столичният кмет Йорданка Фандъкова.
„Трябва да се вземе решение по какъв начин тези огромни дългове, с които получихме „Топлофикация”, над 400 милиона лева, да могат да се разплащат”, добави кметът.
„Топлофикация” е изготвила около 20 проекта, търсим различни начини за финансиране. Предстои да се коментира този въпрос, нищо не е решено. Искаме да гарантираме отоплителния сезон на хората и в този смисъл - работим и с Министерство на икономиката. Най-важното е „Топлофикация” да изпълнява своите ангажименти, както са договорени към доставчиците, и да можем да гарантираме този сезон”, каза Фандъкова.