Българският лекарски съюз (БЛС) иска минималният престой в болница да стане препоръчителен вместо задължителен. Предложението на БЛС ще бъде представено на предстоящите преговори със здравната каса за нов Рамков договор. Това стана ясно от думите на председателя на съсловната организация д-р Цветан Райчинов пред в. "Стандарт".
Така нито пациентите, нито болниците ще са санкционирани, ако престоят в клиника не се спазва.
В момента има задължителен минимален престой в болница обикновено от три до пет дни. При положение, че пациентите си тръгнат по-рано, трябва да платят лечението си.
Причината е, че нарушават правилата и касата не плаща на клиниките. Върховният административен съд (ВАС) обаче е на път да отмени санкциите за пациентите, които са заложени в наредба на здравното министерство.
"Не е редно съдът да отменя това правило", каза д-р Райчинов.
Ако го направи обаче, съсловната организация ще даде две предложения за промени, така че да не се накърнява и интересът на болниците. Едното е касата да плаща не цялата пътека, а само за дните, през които пациентът е бил в болница. Генералното решение на проблема обаче е второто - минималният престой да се превърне в препоръчителен.
Досега НЗОК не е склонявала на това предложение