БЛС и НЗОК се обединиха около четири спешни мерки за здравеопазването ни

23.02.2014 | 10:21
по статията работи: Елица Елефтерова
Предложените промени трябва да бъдат приети от Министерство на здравеопазването
БЛС и НЗОК се обединиха около четири спешни мерки за здравеопазването ни
Снимка: Thinkstock/Guliver

На съвместно заседание Българският лекарски съюз (БЛС) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се споразумяха да предложат на Министерството на здравеопазването четири спешни мерки. “Ние сме предложили 4 неща, които до този момент обаче не ги виждаме ясно” посочи д-р Димитър Петров в интервю за БНР. 

По думите му първото предложение е процедурата с онкопрепаратите да бъде централизирана, т.е. НЗОК да договори отстъпки и да заплаща лекарствата директно на дистрибуторите по заявки на болниците. Така болниците няма да правят отделни търгове, няма да се занимават с разплащане, а Касата ще плаща директно според отчетите на болниците.

Второто, което се предлага, е за нови медикаменти, които влизат, да се договаря оценка на бюджетното въздействие. НЗОК да се договаря с фирмата – вносител или производител, че с този медикамент ще поеме лечението на 100 болни за примерно 1 млн. лв. Това, според него, дава предвидимост на разходите.

Третото, което предлагат лекарите, е по-гъвкави механизми за договаряне на отстъпки за оригинални лекарства. “Да не се договарят само отстъпки”, обясни той.

Четвъртата мярка е оценка на здравните технологии. “Това значи, че всички нови медикаменти, това се прилага и по отношение на консумативи и нови методи за диагностика и лечение, преди да започнат да се реимбурсират, да минават през оценка на здравните технологии, което значи – това лекарство да се сравни със съществуващите в момента не само като цена. /…/ Трябва да има една обективна институция, която да каже – този медикамент е иновативен, трябва да се реимбурсира, другият е 5% по-добър, а е 5 пъти по-скъп и това няма да го реимбурсира никой”, заяви д-р Петров.

Относно идеята за национален фонд, който да подпомага лечението на хората с редки заболявания, д-р Димитър Петров заяви, че става въпрос за 5 до 10 пациента. “Не е работа на Касата да работи с 5-10 пациента. Това се прави навсякъде с национални програми, те могат да се предвидят, да се договорят точно медикаментите – колко трябват, как да се лекуват, така че това би било добре и за самите фирми, за да си предвидят тези разходи. При едно такова договаряне те ще си знаят точният брой пациенти, бройки, кога трябва да се доставят, къде и т.н.”, обобщи д-р Петров

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...