БНБ: Банковата система запазва финансовата си устойчивост

29.04.2010 | 13:54
по статията работи:
Нямаме притеснения за банките гръцка собственост у нас, съобщи управителят на БНБ Иван Искров
БНБ: Банковата система запазва финансовата си устойчивост

"БНБ няма притеснения за банките гръцка собственост в България", увери управителят на финансовата институция Иван Искров, цитиран от Dariknews.bg.

Той коментира понижението на кредитния рейтинг на южната ни съседка: "Проблемът на Гърция не е в техните банки. Проблемът на Гърция е в прекомерните харчове, които си позволиха през годините и доведоха до много голям дефицит на техния държавен бюджет и до много силно нарастване на дълга. Така че там проблемът е проблем на публичните финанси, а не на финансовия сектор. Гръцките банки като цяло са консервативни, нямат рискови активи, които бяха типични за англо-саксонските страни, особено за Ирландия, за Обединеното кралство, за Щатите. Така че нямаме някакви притеснения за техните банки. Що се касае до банките гръцка собственост в страната, нямаме абсолютно никакви притеснения, тъй като това са местни банки, регистрирани по нашия закон, със собственици без значение дали са български, гръцки, италиански и други, те са под надзора на БНБ, работят нормално и няма никакви притеснения, това са измежду банките с най-добри капиталови адекватности и показатели".

Искров определи като спекулации твърденията на анализатора на "Данске банк" Ларс Кристенсен, цитиран от "Блумбърг", че България, Унгария и Румъния са страните, които са най-застрашени от вероятността гръцката криза да се пренесе върху тях.

Иван Искров внесе в Народното събрание (НС) отчета за дейността на БНБ за миналата година (пълния текст на документа може да видите в рубриката "Анализи" на Econ.bg). Той съобщи, че вноската на банката в бюджета на държавата тази година е в размер на 354 милиона лева, които вече са преведени на държавата. Миналата година банката внесе около 400 милиона лева.

Междувременно БНБ публикува и статистика за банковата система за първото тримесечие на годината. Според наблюденията на централната банка, банковата система запазва своята финансова устойчивост и приключва първото тримесечие на 2010 г. с подобрена ликвидна и капиталова позиция, с положителен финансов резултат и с увеличени привлечени средства и балансови активи.

Спрямо края на декември 2009 г. съотношението на ликвидните активи към сумата на пасивите се подобрява до 22.26% към март т. г., като всички банки спазват препоръката на БНБ за поддържането на по-високо ниво на ликвидност. Повишава се и показателят за обща капиталова адекватност - от 17.04% на 18.24% в края на тримесечието. Делът на класифицираните експозиции с просрочие над 90 дни в брутните кредити (без тези за кредитни институции) е 7.8%. Продължаващото увеличение на класифицираните кредити обуславя нарастване на размера на разходите за обезценка и в значителна степен влияе върху нивата на доходност. Въпреки извършените през първите три месеца на годината обезценки за 285 млн. лв. към 31 март банките формират положителен финансов резултат в размер на 170 млн. лв.

В края на март общата сума на активите на банковата система е 71.4 млрд. лв. Спрямо декември 2009 г. е отчетено нарастване с 0.7%, а в сравнение с края на март 2009 г. - с 3.1%. През първото тримесечие се увеличават паричните средства, кредитите и авансите и дълговите инструменти. Пазарната позиция на петте най-големи банки към март е 57.4%, а групата на средните и малките кредитни институции притежава 37.5% от активите на системата.

В рамките на тримесечието брутните кредити и аванси нарастват с 0.6% с основния принос на вземанията от кредитни институции. В същото време кредитите за предприятия отбелязват спад с 0.4%. Общият размер на експозициите на дребно намалява с 0.3% при отчетен растеж на жилищните ипотечни кредити с 0.6% и спад в потребителските заеми с 1.1%.

През отчетния период привлечените средства нарастват с 0.3%. Намалението на ресурса от кредитни институции е изцяло компенсирано от увеличението при останалите позиции. Продължава растежът на депозитната база от граждани домакинства и от институции, различни от кредитни. През тримесечието привлечените средства от населението нарастват с 3.7%, а от останалите сектори - с 1.8%. Запазва се водещата роля на вътрешните източници на финансиране на банковата дейност. Делът на привлечения ресурс от нерезиденти, макар и несъществено, продължава да намалява.

Спрямо март 2009 г. балансовият капитал на системата се увеличава с 11.2%, а за последното тримесечие е отчетен растеж с 0.7%. Най-съществен принос за тримесечното нарастване има доходът от текущата година, подкрепен от повишението на емитирания капитал и резервите.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 01.11   79 г. – Започва едно от големите изригвания на вулкана Везувий. 1478 г. – папска була на Сикст IV за въвеждане на инквизицията в Кастилия. Начало на испанската...